REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rewitalizacja tyskiego kina Andromeda

  • Autor: PAP
  • 11 mar 2014 16:46
Rewitalizacja tyskiego kina Andromeda
Kina Andromeda, fot. UM Tychy
Rewitalizacja tyskiego kina Andromeda
Rewitalizacja tyskiego kina Andromeda
Rewitalizacja tyskiego kina Andromeda
Rewitalizacja tyskiego kina Andromeda
Rewitalizacja tyskiego kina Andromeda
Rewitalizacja tyskiego kina Andromeda

Teatr, galeria i klub muzyczny będą działać w otwartym we wtorek Pasażu Kultury Andromeda. Pasaż powstał w zmodernizowanym kosztem blisko 10 mln zł budynku dawnego kina Andromeda w Tychach.

REKLAMA

"Będą się tu odbywać wystawy, wernisaże, pokazy filmowe i prelekcje. Mam nadzieję, że to miejsce będzie tętniło życiem i przyciągało mieszkańców naszego miasta, tak jak znajdujący się tuż obok Plac Baczyńskiego, który po przeprowadzeniu gruntownej modernizacji w 2009 r. stał się jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Tychach" - powiedział prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Prace przy adaptacji byłego już kina Andromeda rozpoczęły się w lipcu 2012 r. i trwały blisko 18 miesięcy. Po ich zakończeniu i gruntowym remoncie budynek przekształcił się w nowoczesny, trzypoziomowy pasaż kultury z miejską galerią sztuki, salą konferencyjno-audiowizualną i przestrzenią łączącą funkcje kulturalne, usługowe i handlowe.

Siedzibę w pasażu znalazły m.in. Teatr Mały z Arteteką i Galeria Obok. Choć początkowo tego nie planowano, znalazło się tam także miejsce na klub muzyczny. "Przystępując do pracy myśleliśmy, że posadzka sali kinowej jest położona na gruncie. Tymczasem podczas jej rozbiórki okazało się, że pod całą salą jest piwnica - pomieszczenie mające blisko 340 metrów kwadratowych, którego nie było w żadnych dokumentach. Zdecydowaliśmy się je pogłębić i wykorzystać na klub muzyczny" - powiedziała dyrektor realizującego inwestycję Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych Teresa Janeczko.

Rewitalizacja byłego tyskiego kina Andromeda była pierwszą na Śląsku, a czwartą w Polsce inwestycją zrealizowaną w ramach europejskiej Inicjatywy "Jessica". To program wsparcia rewitalizacji terenów miejskich i poprzemysłowych.

Jessica (Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas) to inicjatywa powstała we współpracy Komisji Europejskiej z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Jej celem jest wsparcie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich. Chodzi m.in. o przywracanie blasku niszczejącym obiektom poprzemysłowym oraz o rewitalizację zdegradowanych terenów w miastach.

Woj. śląskie jest jednym z pięciu polskich regionów, które zdecydowały się na wdrożenie mechanizmu Jessica, polegającego na wspieraniu konkretnych projektów miejskich w formie pożyczek czy gwarancji.

Zaletą mechanizmu Jessica jest odejście od tradycyjnego sposobu udzielania bezzwrotnych dotacji na rzecz mechanizmu odnawialnego - zwrotnych instrumentów finansowych (pożyczek, wkładów kapitałowych, gwarancji). Umożliwia ona - w odróżnieniu od dotacji - wielokrotne wykorzystanie tych samych środków. Tym samym Jessica spowoduje, że unijne fundusze na projekty rewitalizacyjne będą dostępne dłużej.

Wśród projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie, jest m.in. przekształcanie zdegradowanych obiektów przemysłowych np. w kina, galerie, teatry czy centra konferencyjne, odnowa obszarów powojskowych i poprzemysłowych czy odnowa centrów miast, dzielnic oraz infrastruktury miejskiej o unikalnej wartości historycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie