×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sztuczna inteligencja zarządzi tym obiektem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 cze 2014 10:06
Sztuczna inteligencja zarządzi tym obiektem
fot. Laboratorium Inteligentnego Budownictwa
Sztuczna inteligencja zarządzi tym obiektem
Sztuczna inteligencja zarządzi tym obiektem
Sztuczna inteligencja zarządzi tym obiektem
Sztuczna inteligencja zarządzi tym obiektem
Sztuczna inteligencja zarządzi tym obiektem
Sztuczna inteligencja zarządzi tym obiektem
Sztuczna inteligencja zarządzi tym obiektem

W Krakowie powstanie niezwykłe Laboratorium Inteligentnego Budownictwa do testowania i optymalizacji urządzeń automatyki budynkowej. Za projekt odpowiada pracownia APP Architekci Artur Wiąk z Krakowa.

REKLAMA

DLJM System, która wybuduje ten unikalny obiekt, opracowała algorytmy wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki którym budynki będą sterowane jeszcze lepiej i oszczędzą nawet 15% energii. Na swój innowacyjny projekt firma otrzymała prawie 10 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Budowa obiektu rusza już w lipcu. 

Kluczowym elementem przedsięwzięcia jest wdrożenie opracowanych przez firmę innowacyjnych algorytmów samouczących się. - Usprawnienie oprogramowania sterującego budynkami to najtańszy sposób na podniesienie jego efektywności. Nie musimy do tego stosować lepszej jakości materiałów, nie musimy kupować dodatkowych urządzeń, po prostu wymieniamy jeden zestaw algorytmów na drugi. Brzmi prosto, ale oczywiście jego opracowanie to wynik długoletniej pracy. – mówi Dariusz Miziński, prezes spółki DLJM System - Trzeba też mieć narzędzie, by takie algorytmy przetestować. My dzisiaj tym dysponujemy i to będziemy chcieli zaoferować producentom automatyki z całego świata.

Na czym polega sztuczna inteligencja algorytmów DLJM System? Przede wszystkim mogą samodzielnie uczyć się, jak sterować urządzeniami przy konkretnych użytkownikach i charakterze powierzchni. To przyspieszy i uprości proces optymalizacji programowania, który obecnie trwa zwykle od pół roku do nawet roku.

- Dobrym przykładem dla zobrazowania tej korzyści jest automatyka w hotelu, gdzie chcemy sterować temperaturą i oświetleniem kilkudziesięciu pokoi. Każdy z nich różni się umiejscowieniem w obiekcie i wielkością powierzchni – czyli właściwie należałoby każdy pokój (jego sterownik) zaprogramować osobno. Dzięki mechanizmowi sztucznej inteligencji, sterowniki wyposażone w nasze algorytmy po wstępnym zadaniu danych wyjściowych, będą same dopasowywały się do szczegółowych parametrów pomieszczenia i uczyły reagowania na sytuacje niestandardowe. – wyjaśnia dr inż. Marcin Pawlik, pracownik DLJM System.

Ponadto algorytmy będą energooszczędne – zapewnią pełen komfort użytkowania pomieszczeń przy minimalnym zużyciu energii. Jakie oszczędności uda się z nich uzyskać? - Zgodnie z naszymi wyliczeniami, nasze algorytmy umożliwią do 15% dodatkowych oszczędności energii w porównaniu do standardowej automatyki. Ile dokładnie dla poszczególnych urządzeń - to będziemy sprawdzać w laboratorium.– zapewnia dr inż. Pawlik.

Budynek nie będzie największy, ale za to bogato wyposażony. Został zaprojektowany tak, by spełniać standardy obiektu niskoenergetycznego, ale technologii energooszczędnych będzie miał właściwie więcej niż potrzeba dla 1200 mkw.: 2 pompy ciepła, 2 gruntowe wymienniki ciepła, kolektory, żaluzje fasadowe z fotoogniwami, instalację wody szarej i, przede wszystkim, kompleksowy system BMS.

- W laboratorium to normalne. Musimy mieć możliwość konfiguracji różnych urządzeń i różnych poziomów integracji systemu automatyki. Ale to nie wszystko. Chcemy też odtworzyć warunki rzeczywiste dla przestrzeni o różnym przeznaczeniu. Dlatego na pierwszym piętrze stworzymy modelowy hotel z recepcją, modelowe mieszkanie z kuchnią i łazienką oraz sale audytoryjne. Pozostała powierzchnia będzie wykorzystywana użytkowo – podkreśla prezes DLJM System.

Badanie algorytmów i ich optymalizacja musi być powiązana z dopasowaniem do nich odpowiednich sterowników. Zbadanie pracy sterownika nie jest jednak proste. Nikt dotąd nie miał możliwości zbierania danych o działaniu tych urządzeń podczas ich pracy, bo nie pozwala na to ich konstrukcja. Jednak z pomocą przyszło zaprojektowane na potrzeby firmy DLJM System rozwiązanie autorstwa naukowców krakowskiej AGH. Dzięki opracowanemu przez nich interfejsowi do komunikacji czujników pomiarowych z magistralą I2C w Laboratorium Inteligentnego Budownictwa będzie można monitorować działanie sterowników podczas ich pracy i weryfikować wykonalność algorytmów (dostateczność przepustowości i mocy obliczeniowej układów) przez realizujące je urządzenia wykonawcze i systemowe. Takich badań nie wykonuje jeszcze żadne laboratorium na świecie. Właścicielem wyłącznej licencji na opatentowaną magistralę jest DLJM System. Pierwsze badania ruszą w 2016 roku.

Działania są prowadzone w ramach projektu „Innowacyjna usługa wsparcia procesu produkcji urządzeń i systemów inteligentnego budownictwa”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie