REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Taras widokowy szybu Prezydent

  • Autor: chorzow.eu
  • 09 kwi 2014 10:04
Taras widokowy szybu Prezydent
Taras widokowy szybu Prezydent
Taras widokowy szybu Prezydent
Taras widokowy szybu Prezydent
Taras widokowy szybu Prezydent
Taras widokowy szybu Prezydent

Ponad 170 schodów trzeba będzie pokonać, by wejść na taras widokowy szybu Prezydent w Chorzowie. Właśnie trwają ostatnie prace przy montażu schodów i platform, które umożliwią wejście na 42 metrową wieżę wyciągową nieczynnej od 21 lat kopalni.

REKLAMA

Platforma widokowa zlokalizowana będzie na wysokości 34 metrów (powyżej są już tylko koła wyciągowe wieży). Jej powierzchnia to 16 mkw. Żeby się na nią dostać trzeba będzie pokonać dokładnie 176 stalowych schodów. Na platformie zmieście się jednocześnie 20 osób. Na szybie będzie mogło przebywać 48 osób.

Projekt wieży widokowej wykonała Pracownia Architektoniczna Qbik s.c.

- Dotychczas szyb Prezydent można było oglądać jedynie z dołu. Za kilka tygodni zwiedzać będziemy mogli całe wnętrze zabytkowej wieży i podziwiać widok okolicy, który - jak mówią ci, co byli na górze – zapiera dech w piersiach. Jest to możliwe dzięki unijnej dotacji, która całkowicie zmieniła funkcjonalność tego pięknego obiektu – przyznaje Andrzej Kotala prezydent Chorzowa.

Szyb Prezydent wpisany jest na listę zabytków. Wieża wyciągowa wybudowana została w 1933 roku. Jej budowa finansowana była przez kapitał polsko-francuskiej spółki „Skarboferm”. Początkowo szyb nosił imię ,,Wielki Jacek", od 1937 roku - ,,Prezydent" na cześć Prezydenta RP Ignacego Mościckiego, związanego w tamtych latach z Chorzowem. Wieża o wyjątkowej, żelbetowej konstrukcji i wysokości 42m - jako jedna z najnowocześniejszych wówczas w Europie - posiada dwa koła linowe o średnicy 5,5m ustawione równolegle obok siebie.

Działalność górnicza była prowadzona do 1993 roku. Wówczas część budynków pokopalnianych rozebrano. Pozostały budynki dyrekcji, starej sali zbornej i kasyna, dawnego domu mieszkalnego sztygarów, kopalnianej straży pożarnej, magazynu ciekłego powietrza oraz nowego kasyna. W 2009 wieżę wyremontowano a cały poprzemysłowy teren zrewitalizowano. W pobliskich, pokopalnianych zabudowaniach prowadzona jest działalność kulturalna. W 2010 roku wieża wyciągowa szybu Prezydent wraz z kompleksem zabudowań Sztygarka dołączyły do grona obiektów będących na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego.

Więcej informacji na www.chorzow.eu

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie