Trwa budowa astrobazy w RadomiuUM Radom - 04-11-2015 14:03


Zgodnie z planem przebiega budowa pierwszej w regionie astrobazy. Budynek w stanie surowym już stoi. Teraz trwają prace wykończeniowe. Projekt obiektu opracowała pracownia PIK z Żor, zaś prace budowlane wykonuje firma Panelex.

Astrobaza powstająca przy ulicy Wierzbickiej w Radomiu ma być gotow do 12 grudnia. Astrobaza to projekt, który z największym poparciem radomian znalazł się w tegorocznym budżecie obywatelskim.

Niewielkie obserwatorium astronomiczne powstaje na placu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 17. Dwukondygnacyjny obiekt z kopułą obserwacyjną będzie wyposażony m.in. w wysokiej klasy teleskop. Urządzana jest także sala lekcyjna, w której nauczyciele będą mogli omawiać z uczniami wyniki obserwacji - podaje oficjalny portal miejski Radomia.

Budowa trwa od trzech miesięcy. Wykonawca ocenia, że zostało już wykonanych około 70-80 procent prac. Cała konstrukcja budynku jest gotowa. Teraz układane są instalacje i trwają roboty wykończeniowe. Pod koniec listopada na górnym tarasie zostanie zamontowana kopuła obserwacyjna, w której będzie zamontowany główny teleskop - informuje oficjalny portal miejski Radomia.

Astrobazę buduje radomska firma Panelex, która w przetargu zaproponowała cenę  nieco ponad 667 tys. zł. Projekt obiektu opracowała pracownia PIK z Żor.