×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ulica Mostowa przeradza się w wizytówkę Bydgoszczy

  • Autor: bydgoszcz.pl
  • 15 maj 2014 14:54
Ulica Mostowa przeradza się w wizytówkę Bydgoszczy
Ulica Mostowa przeradza się w wizytówkę Bydgoszczy
Ulica Mostowa przeradza się w wizytówkę Bydgoszczy

Już wkrótce zakończy się remont obiektów przy ul. Spichlernej 1. Nietypowy budynek przy brzegu Brdy jest w trakcie przebudowy. Prace przy adaptacji tej nieruchomości toczą się pod nadzorem konserwatorskim. Na podstawie historycznych fotografii odtwarzane są tralki na tarasie. Jego nawierzchnia zostanie wykonana z granitowych płyt. Po oczyszczeniu elewacji ze styropianu wyeksponowano także zdobienia.

REKLAMA

Na finiszu jest adaptacja pozostałości po zabytkowej kamienicy przy ul. Spichlernej na zaplecze barki-muzeum. Odtworzono tralki, na tarasie ułożone zostaną także granitowe płyty. Wkrótce otwarta dla zwiedzających zostanie barka „Lemara”. Ul. Mostowa zmieni się do końca roku w estetyczną wizytówkę Bydgoszczy.

Jak podaje oficjalna strona Bydgoszczy, nietypowy budynek przy brzegu Brdy jest w trakcie przebudowy, która umożliwi jego jego wykorzystanie jako zaplecza technicznego dla barki „Lemara”, na której prowadzona będzie działalność kulturalna i edukacyjna. Niewielu bydgoszczan zdaje sobie jednak sprawę, że parterowy obiekt to pozostałość, po wspaniałej kamienicy, którą rozebrano w 1940 roku pod poszerzenie ul. Mostowej.

Budynek istniał od 1901 roku. Do czasu powrotu Bydgoszczy do Polski nosił nazwą „Friedrichshof”. Prace przy adaptacji tej nieruchomości toczą się pod nadzorem konserwatorskim. Na podstawie historycznych fotografii odtwarzane są tralki na tarasie. Jego nawierzchnia zostanie wykonana z granitowych płyt. Po oczyszczeniu elewacji ze styropianu wyeksponowano także zdobienia. Remont obiektu kosztuje 430 tysięcy złotych. Wykonawcą jest firma Kontbud.

Budynek ma służyć jako zaplecze dla barki „Lemara”. Jej otwarcie planowane jest na czerwiec. W jej aranżacji wnętrza wykorzystywane są autentyczne sprzęty, pamiątki i przedmioty związane z szyperskim życiem na Brdzie, na przykład, koła od steru, naftowe lampy nawigacyjne, dokumenty, boje, wiosła, sprzęt gospodarczy używany przez rodziny szyperskie oraz wiele innych eksponatów - czytamy na stronie Budgoszcz.pl.

W tym roku przebudowany zostanie także most na ul. Mostowej. Otrzyma on między innymi stylizowane kute balustrady i lampy. Będą one odtwarzane między innymi na podstawie starych fotografii. Poza tym wymieniona zostanie na nim nawierzchnia (kostka rzędowa oraz granitowe płyty). Obecnie trwa wybór wykonawcy. Miasto na przebudowę 3 obiektów mostowych na Starym Mieście zarezerwowało 8,5 mln zł - podaje portal Bydgoszcz.pl. Zgodnie z umową zadanie zakończyć ma się w listopadzie. Wraz z przebudową mostu przebudowana zostanie także ul. Mostowa na odcinku od mostu do Starego Rynku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie