×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ulica Świętokrzyska coraz bliżej końca

  • Autor: UM Warszawa
  • 03 cze 2014 15:25
Ulica Świętokrzyska coraz bliżej końca
Ulica Świętokrzyska w Warszawie, fot. Pleneria
Ulica Świętokrzyska coraz bliżej końca
Ulica Świętokrzyska coraz bliżej końca

Zakończyła się przebudowa kolejnego odcinka ul. Świętokrzyskiej – od ul. Kopernika do Nowego Światu w Warszawie. Ulica ma szersze chodniki wykonane z płyt granitowych, podjazdy i miejsca parkingowe wyłożone kostką granitową oraz pasy rowerowe. Budowa tego odcinka trwała niecały miesiąc.

REKLAMA

Jeszcze w poniedziałek, 2 czerwca br., układanna była ostatnia, ścieralna warstwa asfaltu, a we wtorek, 3 czerwca, ok. godz. 9 wróci ruch drogowy. 

Ulica Świętokrzyska ma szersze chodniki wykonane z płyt granitowych, podjazdy i miejsca parkingowe wyłożone kostką granitową oraz pasy rowerowe. Budowa tego odcinka trwała niecały miesiąc. Tak będzie wyglądał cała ul. Świętokrzyska. Przebudowa ulicy po zakończeniu budowy centralnego odcinka II linii metra zakłada generalny remont jezdni i chodników oraz zmiany w organizacji ruchu – wytyczenie pasów i dróg rowerowych, nowych przejść dla pieszych, miejsc parkingowych, przystanków autobusowych oraz zwężenie jezdni – od Ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej do dwóch pasów ruchu w każdym kierunku (z dodatkowymi pasami do skrętów przed skrzyżowaniami) a od ul. Marszałkowskiej do ul. M. Kopernika do jednego pasa ruchu w każdym kierunku (z dodatkowymi pasami do skrętów przed skrzyżowaniami). Prace mają zakończyć się we wrześniu.

Projekt przebudowy ulicy Świętokrzyskiej przygotowały pracownie Pleneria i RS Architektura Krajobrazu.

Ulica Świętokrzyska jest jedną z głównych arterii komunikacyjnych na terenie dzielnicy Śródmieście. Przecina centrum miasta ze wschodu na zachód. Swój początek bierze przy ul. Kopernika następnie krzyżuje się z ul. Nowy Świat, dalej ul. Marszałkowską, a kończy się na Rondzie ONZ. 

Nazwa ulicy pochodzi pośrednio od kościoła św. Krzyża, ponieważ działający tam księża misjonarze założyli tam w XVIII w. folwark zwany świętokrzyskim, przez który biegła droga - dzisiejsza ul. Świętokrzyska.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego ul. Świętokrzyska była wąską, śródmiejską ulicą, która swój koniec miała przy ul. Nowy Świat. Podczas odbudowy stolicy po zakończeniu II wojny światowej zdecydowano się poszerzyć ulicę i przebić ją przez ul. Nowy Świat w stronę Powiśla aż do ul. M. Kopernika. Ze strony zachodniej także przedłużono ją również w kierunku Woli, czyniąc z niej tym samym ważną arterię komunikacyjną w mieście.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie