×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Unikatowy dach i magiczny show

  • Autor: Gdański Teatr Szekspirowski
  • 25 kwi 2014 11:52
Unikatowy dach i magiczny show
Otwarcie dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, fot. Rafał Malko
Unikatowy dach i magiczny show
Unikatowy dach i magiczny show
Unikatowy dach i magiczny show
Unikatowy dach i magiczny show
Unikatowy dach i magiczny show

W wtorek nastąpiło pierwsze publiczne otwarcie dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zorganizowane z okazji 450 Urodzin Williama Szekspira. Nowatorski obiekt teatralny zaprojektował architekt Renato Rizzi.

REKLAMA

Pierwsze publiczne otwarcie dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego zgromadziło blisko 3 tysiące widzów. Wydarzenie happeningowe było swoistym show, w którym spotkały się twórcze wizje wybitnych artystów. W symboliczny sposób wprawiło ono w ruch niezwykłą bryłę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i napełniło jego mury duchem sztuki.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 80 artystów. Budynek oplotły kilometry kabli, a na jego murach i charakterystycznych przyporach stanęły dziesiątki świateł. Wydobyty z mroku architektonicznym światłem budynek prezentował się magicznie i monumentalnie.

Całość rozpoczęło wejście Mariusza Pudzianowskiego, który wcielił się w rolę ponadczasowego siłacza, który postanowił rzucić wyzwanie materii. Podjął próbę otwarcia jednego, ważącego ponad 40 ton, skrzydła dachu teatru. Gdy ścieżką po okalającym teatr murze ruszyła parada aktorów, poprzez kostiumy, wielkie teatralne lalki i charakteryzację ukazująca różne oblicza teatru - wielu inscenizacji i koncepcji, a na wieży pojawiła się Muza, siłacz zdołał otworzyć dach. Gdy w pełni otworzyło się drugie skrzydło dachu, z wnętrza teatru zaczął powoli wyłaniać się ogromny balon. Była to symboliczna inauguracja unikatowego na skalę świata otwieranego dachu teatru.

Powstająca siedziba instytucji, to niezwykły, wielofunkcyjny obiekt teatralny, zaprojektowany przez architekta Renato Rizzi, profesora Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji. Obiekt spełni oczekiwania współczesnych twórców teatralnych, a także stanie się jedną z największych atrakcji turystycznych regionu. Gdański Teatr Szekspirowski zostanie wyposażony w nowatorskie i unikatowe rozwiązania z zakresu technologii scenicznych – otwierany dach oraz adaptowalną, modułową scenę i widownię, dzięki którym jedna scena będzie zawierała w sobie trzy: klasyczną włoską „pudełkową”, elżbietańską, z widownią stojącą pod sceną oraz siedzącą na otaczających scenę galeriach, a także scenę centralną. Pozwoli to nie tylko na prezentację dużych produkcji teatralnych – również pod gołym niebem - ale otworzy zupełnie nowe możliwości ich realizacji.

Oficjalna inauguracja Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego nastąpi 19 września br.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie