Urban gardening, czyli trend w aranżowaniu przestrzeni miejskiejPropertydesign.pl - 19-05-2015 10:58


Urban gardening to zjawisko polegające na zagospodarowaniu miejskich nieużytków i stworzenie z nich miejsca przeznaczonego na przykład do hodowli roślin czy warzyw. Takie miejsca, ku uciesze mieszkańców miast, powstają już w Warszawie, Szczecinie, Krakowie czy Wrocławiu. O tym, jak stworzyć własny kawałek zieleni w mieście podpowiadają styliści z MyBaze.com.

Miejskie ogrody cieszą się coraz większą popularnością. Nie tylko upiększają krajobraz, ale pozwalają cieszyć się własną, zdrową żywnością.

Wielu mieszkańców miast ubolewa, że nie ma własnego kawałka ziemi, na której mogliby stworzyć mały, przydomowy ogródek. Wbrew pozorom wystarczy bardzo mały balkon, a nawet zwykłe okno czy kawałek zieleni na osiedlu, by stworzyć prawdziwy raj z własnoręcznie zasadzonymi warzywami i ziołami.

W Stanach Zjednoczonych i krajach zachodniej Europy najpopularniejszymi przykładami działań wpisujących w trend urban gardening są po prostu kwiaty doniczkowe. Nie chodzi jednak o posiadanie jednego kaktusa, lecz tworzenie całych kompozycji roślin, ziół czy warzyw, które można później wykorzystać w kuchni. Młode marki z MyBaze.com pokazują, że miejski ogródek można tworzyć w ciekawych formach, z użyciem małych form architektonicznych, ciekawie zaprojektowanych pod względem designu.

Taki ogród dostępny dla wszystkich mieszkańców mieści się m.in. w Warszawie na terenie dawnej fabryki Norblin - to BioBazar.

Do aranżacji ogrodu można wykorzystać ręcznie malowane doniczki ceramiczne w różnych rozmiarach i kształtach. Proponuje takie marka FOR.REST. Z kolei oryginalne, kolorowe akcesoria do ogrodu wykonane z przetworzonych butelek po mleku oferuje Loll Designs. Nazwa marki pochodzi od słowa „lollygag”, które oznacza słodkie lenistwo. Donice Loll to propozycja dla osób lubiących dobre wzornictwo oraz kreatywne i ekologiczne rozwiązania.

Zamiast klasycznych doniczek można wykorzystać bardziej kreatywne rozwiązania. Zielnik od młodej polskiej marki Witamina D to składane na płasko sakwy, uszyte z wodoodpornej, bardzo trwałej tkaniny. Na dnie posiadają specjalny otwór do odprowadzenia wody, dlatego można bezpośrednio w nich zasadzić np. zioła. Zielniki mogą być też osłonkami dla nieatrakcyjnych donic. 

Alternatywą są ciekawe, bo wiszące do góry dnem doniczki Bosske Sky Planter stworzone przez nowozelandzkiego projektanta Patricka Morrisa. Zbiorniki zamontowane w doniczkach dostarczają roślinom wodę stopniowo, dzięki czemu zasadzone zioła czy kwiaty są łatwe w pielęgnacji. Wypadnięcie roślin z doniczki uniemożliwia specjalna siatka zamontowana w środku.

Dla osób pragnących wyjść bardziej w miejską przestrzeń, np. tworząc wspólnie z sąsiadami ogródek na osiedlu, sprawdzą się większe formy. Donica "...Trzy" od marki BG Designs powstała z myślą o miłośnikach zieleni, którzy chcą tworzyć kompozycje kwiatowe. Wykonana z komponentu cementowego, dodatkowo zbrojona włóknem szklanym jest bardzo trwała, a do tego mrozoodporna i odporna na warunki atmosferyczne, jak i mechaniczne np. szorowanie.