×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

W jakim kierunku zmierza rozwój Warszawy?

  • Autor: propertydesign.pl
  • 23 kwi 2014 15:05
W jakim kierunku zmierza rozwój Warszawy?
Daniel Mermer, Przemysław Kokot i Paweł Paradowski z Open Architekci, fot. Pawel Pawlowski/zelaznastudio.pl

Przemiany gospodarcze, a co za tym idzie społeczne, zapoczątkowane pod koniec lat 80-tych, niewątpliwie odmieniły obraz miasta - uważa Paweł Paradowski z Open Architekci. W jakim kierunku powinna pójść rozbudowa stolicy?

REKLAMA

Paweł Paradowski uważa, że Warszawa stanowi szczególne wyzwanie dla architekta. - Pojawienie się kategorii zysku materialnego jako jednego z kluczowych elementów architektury stało się podstawą niezwykle szybkich przemian. Zysk materialny stał się fetyszem, nie tylko dla inwestorów prywatnych (co naturalne), ale również mecenatu publicznego (władzy samorządowej), prowadząc do krótkowzroczności, a czasem ślepoty - podkreśla. Architekt zwraca uwagę, że jest to klucz do zrozumienia dlaczego architektura Warszawy jest niezrozumiała.

Jego zdaniem trudno jest jednoznacznie stwierdzić, w jakim kierunku zmierza rozwój Warszawy. - Prawdopodobnie tych kierunków jest bardzo wiele i w zasadzie tak wiele, jak wielu jest potencjalnych beneficjentów zysków - dodaje.

W jakim kierunku powinien pójść rozwój miasta? Zdaniem architekta rozwój Warszawy powinien być zaplanowany, określony i uporządkowany. - W tej chwili trudno mówić, aby miało to miejsce. Jest to oczywiście wynikiem bardzo wielu czynników. W dużej mierze to też wynik braku woli, aby spróbować zapanować nad tym, co się dzieje - zwraca uwagę.

Architekt zauważa jednak, że jest wiele przykładów dobrych realizacji w stolicy, czy też myślenia lokalnych samorządów o poprawie sytuacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie