REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Wiemy, kto zaprojektuje Centrum Pokojowej Nagrody Nobla - wideo

  • Autor: nobelcenter.se
  • 10 kwi 2014 09:48
Wiemy, kto zaprojektuje Centrum Pokojowej Nagrody Nobla - wideo
Centrum Pokojowej Nagrody Nobla, fot. noblecenter.se
Wiemy, kto zaprojektuje Centrum Pokojowej Nagrody Nobla - wideo

Konkurs na projekt architektoniczny Centrum Pokojowej Nagrody Nobla został rozstrzygnięty. Wygrał projekt pracowni David Chipperfield Architects Berlin. Prosta i smukła bryła platerowana mosiądzem, mimo kontrowersji związanych z miejscem, zostanie najprawdopodobniej wybudowana w Sztokholmie na półwyspie Blasieholmen.

REKLAMA

 

- Jesteśmy bardzo podekscytowani i zaszczyceni, że nasz projekt Centrum Pokojowej Nagrody Nobla został wybrany jako ten najlepszy. Cieszymy się z przyszłej wizji współpracy. Budynek, naszym zdaniem, odzwierciedla zarówno wartości Nagrody Nobla, jak i wysokie oczekiwania obywateli Sztokholmu - mówi architekt David Chipperfield.

Zgodnie z oświadczeniem jury, biuro projektowe David Chipperfield Architects Berlin zaproponowało budynek elegancki, ponadczasowy i atrakcyjny. Konstrukcja fasady, z połyskującymi elementami mosiądzu i szkła w pionie, ma wzniosłą elegancę i jakość, które wiążą się z prestiżową Nagrodą Nobla.

Parter budynku ma być transparentny, a przez jego środek przebiegać ma ścieżka dostępna dla wszystkich, dzięki takiemu ustawieniu w bezpośrednim sąsiedztwie budynku można stworzyć wygodną przestrzeń publiczną.

Architekci zgodnie przyznali, że projekt Centrum Pokojowej Nagrody Nobla był najbardizej niezwykłym jaki dotychczas mieli okazję wykonać. Nowe centrum ma pełnić również funkcje edukacyjne i wystawiennicze, ma być też miejscem, w którym organizowane będą różnego rodzaju spotkania. Rozpoczęcie budowy planowane jest na 2015 rok, budynek będzie budowany zgodnie z zasadami certyfikatu BREEAM.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie