Zabytkowa strefa toruńskiej Starówki już po renowacjiPropertydesign.pl - 04-03-2014 15:36


W zabytkowej strefie toruńskiej Starówki wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, pracownia Arlan Architekci Krajobrazu zaprojektowała i zagospodarowała obszar Starego Młyna. Zlokalizowany jest przy ul. Przedzamcze w Toruniu, w bezpośrednim sąsiedztwie ruin Zamku Krzyżackiego.

Powierzchnia przeznaczona na zagospodarowanie to ok. 700 m kw. Tym większym wyzwaniem było zaproponowanie rozwiązania, które z jednej strony nawiąże do historii obiektu i miejsca, w jakim się znajduje z drugiej do współczesnej funkcji obiektu. 

W Starym Młynie mieszczą się obecnie hotel i restauracja. W związku z tym cały projektowany obszar musiał być dopasowany do tej funkcji, zachowując wysoką atrakcyjność. Zadaniem architektów krajobrazu było uzyskanie wrażenia, że współcześnie zaprojektowany i wykonany ogród istniał tu od zawsze, a teraz został tylko odnowiony.

Poszukując nawiązań do założeń historycznych - dawne ogrody zamkowe miały podziały kwaterowe - architekci krajobrazu zaproponowali ogród geometryczny. Ogrody zamkowe nie były związane kompozycyjnie z zamkami, przy których powstawały i tu sytuacja była identyczna. Wejście na zamek jest dokładnie po stronie przeciwnej do Starego Młyna, a jeden i drugi obiekt dzieli wysoki, potężny zamkowy mur obronny. Brak więc powiązania i kompozycyjnego i komunikacyjnego.

Geometryczne kwatery z bukszpanu wiecznie zielonego zaproponowane zostały tylko w części ogrodu, przy murze obronnym. Docelowo wypełnią je kolorowo kwitnące zioła. W drugiej części projektanci Arlan zaproponowali miniaturowy ogród o łagodnie prowadzonych liniach, kontrastujących z historyczną geometrią. 

W ogrodzie znalazły się: miniaturowe wrzosowisko, rododendrony oraz magnolie. Poza tym także oczar, forsycja, nawet lilaki "Palibin", hortensje i jeszcze kilkanaście innych rodzajów i gatunków kwitnących krzewów. Rośliny te, tworząc bogatą, ale harmonijną kompozycję sprawiły, że ogród zyskał niecodzienny wymiar estetyczny.

Ściana nowo wybudowanej kuchni Starego Młyna ma elewację typu „pruski mur”. Obiekt miał zostać ukryty w zieleni, by nie sprawiać wrażenia współcześnie dobudowanego i zakłócającego charakter zabytkowej przestrzeni. Dlatego też wzdłuż elewacji pojawiły się nasadzenia, które sprawiają wrażenie, jakby rosły tu od lat, m. in: bluszcz pospolity, cis pospolity, wisteria chińska. Przy okazji zyskał na tym sam budynek. Stał się częścią zabytkowego „zespołu”.

Nawierzchnia z kostki granitowej służy zarówno jako dojazd do kuchni jak i nieformalne wejście, prowadzące wprost do hotelowej restauracji. Dobrze dobrana kolorystyka nawiązuje do istniejącego w sąsiedztwie młyna, oryginalnego starobruku. Podobnie, po drugiej stronie obecnego hotelu, architekci krajobrazu odwtorzyli starobruk, włączając go jednocześnie do oryginalnej nawierzchni w tej części Starego Miasta Torunia.

Zarojektowana przez Arlan Architekci Krajobrazu strefa wpisana jest na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.