×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy dworzec w Kędzierzynie-Koźlu czekają zmiany

  • Autor: PKP
  • 23 maj 2014 15:03
fot. Fotolia

W przetargu wzięło udział sześć firm. Wygrało go konsorcjum firm Eko-Bud Sp. z o.o. i Chem-Bud Sp. z o.o., które zmodernizuje dworzec w Kędzierzynie-Koźlu za prawie 10,5 miliona złotych. Umowa z wykonawcą została już podpisana. Prace budowlane rozpoczną się do końca II kwartału tego roku.

REKLAMA

Dworzec w Kędzierzynie-Koźlu będzie gruntowanie odnowiony, bezpieczniejszy i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynek oraz przyległy plac czeka kompleksowa przebudowa. Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały umowę z wykonawcą prac budowlanych - konsorcjum firm Eko-Bud Sp. z o.o. i Chem-Bud Sp. z o.o.

Zabytkowy budynek pochodzący z 1915 roku stanie się bardziej funkcjonalny i przystosowany do wymogów nowoczesnej obsługi podróżnych. Zostanie jednak zachowany jego historyczny wygląd. Elewacja dworca, wraz z detalami architektonicznymi i historycznymi zegarami, przejdzie gruntowną renowację. Zyska również nową iluminację podkreślającą walory architektoniczne obiektu.

Przestrzeń obsługi podróżnych zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających trudności z poruszaniem się. Na posadzce pojawią się linie prowadzące z polami uwagi, które ułatwią osobom niewidzącym przemieszczanie się po terenie dworca i placu dworcowym. Kolejnym ułatwieniem będzie usunięcie barier architektonicznych, a także obniżenie okienek kas biletowych. W poczekalni oprócz nowych ławek, pojawią się elektroniczne tablice odjazdów i przyjazdów. W pobliżu toalet, które zostaną przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych, znajdzie się specjalny pokój dla matki z dzieckiem.

Zabytkowe elementy, znajdujące się wewnątrz budynku także zostaną odrestaurowane. Prace renowacyjne obejmą między innymi wielkoformatowe malowidło ścienne w holu głównym oraz witraże w oknach. Dzięki instalacji systemu monitoringu, zwiększy się bezpieczeństwo przebywających na dworcu podróżnych.

Zmiany czekają także przydworcowy plac. Zaplanowano tam parking typu kiss&ride i kilka miejsc postojowych, a także stojaki rowerowe. Na placu pojawi się całkowicie nowa nawierzchnia, a także mała architektura (lampy, ławki, kosze). We wschodniej części placu zlokalizowano tzw. przestrzeń wypoczynkową, gdzie oprócz nowych nasadzonych klonów znajdą się ławki dla podróżnych.

Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych PKP S.A. i budżetowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie