REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zabytkowy kościół w Bukwałdzie zamknięty przez nadzór budowlany

  • Autor: PAP
  • 17 lut 2014 14:45

Z powodu pęknięcia ścian powiatowy inspektor nadzoru budowlanego w Olsztynie zamknął zabytkowy kościół rzymskokatolicki w warmińskim Bukwałdzie. Wyłączone z użytkowania jest także otoczenie świątyni, ponieważ mur okalający jest również uszkodzony.

REKLAMA

XIX-wieczny kościół pod wezwaniem św. Józefa jest wpisany do rejestru zabytków. Należy do parafii w oddalonym o 5 km Brąswałdzie.

Jak poinformował PAP powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Tadeusz Kuczyński, o uszkodzeniach w murze oporowym okalającym świątynię położoną na wzniesieniu, powiadomili drogowcy.

"Mur zaczął się rozwarstwiać, spoiny uległy zniszczeniu. Także sam kościół najprawdopodobniej na skutek osiadania uległ zniszczeniu, na ścianach powstały rysy i odkształcenia. Podjęta została decyzja o wyłączeniu z użytkowania kościoła i jego otoczenia" - powiedział Kuczyński.

Jak powiedział PAP ks. Stanisław Tkacz, proboszcz parafii w Brąswałdzie, kościół posadowiony jest na skarpie w rozwidleniu dwóch dróg - asfaltowej, prowadzącej przez wieś i utwardzonej, która prowadzi do najbliższych domów.

"Niektórzy parafianie mówią, że najprawdopodobniej do uszkodzeń muru mogły doprowadzić prace przy budowie chodnika wykonywanych przy pomocy koparki. Natomiast uszkodzenia ścian kościoła powstawały przez lata. Świątynia położona na wzniesieniu osiadała, a do tego przyczyniały się na pewno warunki atmosferyczne" - podkreślił ks. Tkacz.

Dodał, że czeka na wizję lokalną, która będzie przeprowadzona przez urzędników Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie. Od zaleceń konserwatora będzie zależało, jakie prace i w jakim zakresie trzeba będzie przeprowadzić, by uratować świątynię. Ks. Tkacz podkreślił, że parafia nie będzie w stanie sfinansować całości renowacji świątyni. Dodał, że pomoc zaoferowali już samorządowcy.

Zastępca dyrektora w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Olsztynie Andrzej Kaliczyński potwierdził PAP, że informacja od inspektora nadzoru budowlanego o wyłączeniu świątyni z użytkowania wpłynęła i w tym tygodniu przedstawiciele konserwatora wojewódzkiego zabytków pojadą obejrzeć uszkodzenia.

Kościół pod wezwaniem św. Józefa w warmińskim Bukwałdzie, wpisany do rejestru jako kaplica filialna, został zbudowany w 1858 roku i rozbudowany w 1930 roku.

Pierwsza wzmianka na temat kaplicy wotywnej, wzniesionej w tym miejscu, pochodzi z XVII wieku. W 1858 r. mieszkańcy Bukwałdu Jan Biernatowski i Jakub Pamsa wybudowali większą kaplicę. Ponieważ liczba wiernych, zwłaszcza w czasie odpustów i pielgrzymek związanych z kultem św. Józefa rosła, to w 1930 r. kaplicę ponownie rozbudowano. Powstały w ten sposób niewielki kościół został poświęcony w tym samym roku przez ks. Alojzego Moritza.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie