×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Zakończyła się wielka rewitalizacja śródmieścia Pińczowa

  • Autor: PAP
  • 18 wrz 2015 14:13
fot. Fotolia

Rozbudowa ul. Republiki Pińczowskiej oraz modernizacja kompleksu sportowego, położonego w pobliżu zalewu w Pińczowie (Świętokrzyskie) - to najważniejsze z przedsięwzięć właśnie zakończonej rewitalizacji tego miasta. Inwestycje kosztowały ok. 20 mln zł i były wspófinansowane z funduszy UE.

REKLAMA

Jak powiedział w piątek PAP burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak, dzięki pierwszej inwestycji, zmienił się układ komunikacyjny miejscowości. "Budowana w latach 70. ulica Republiki Pińczowskiej, była ślepą arterią. Dzięki jej przebudowie i jej skomunikowaniu - poprzez rondo - z innymi okolicznymi ulicami, powstało nowe połączenie drogowe na osi wschód-zachód, poza rynkiem. Jadąc z Jędrzejowa czy Buska-Zdroju można teraz ominąć centrum Pińczowa" - mówił Badurak.

W ramach przedsięwzięcia przebudowano także łączące się z nowym rondem odcinki ulic 1 Maja, 3 Maja oraz Żwirki i Wigury. Zbudowano m.in. nowe chodniki, oświetlenie, dojazdy do posesji oraz sieć kanalizacji deszczowej. Zmodernizowano też sieć wodociągową i gazową oraz instalacje teletechniczne.

Inną dużą inwestycją w ramach projektu rewitalizacji, była modernizacja obiektów rekreacyjnych, usytuowanych na 4,5-hektarowym terenie w okolicy miejscowego zalewu. "Odbywa się tu coraz więcej imprez kulturalnych i sportowych, a miejsce to jest bardzo chętnie odwiedzane przez mieszkańców Pińczowa" - podkreślił Badurak.

Odnowiono stadion sportowy, amfiteatr, boiska wielofunkcyjne, kort tenisowy. Powstał plac zabaw, siłownia na wolnym powietrzu i tor crossowo-rowerowy. Są także miejsca do grillowania. Kompleksowy remont przeszły też niewykorzystywane od wielu lat domki campingowe. Nad zalewem przygotowano kąpielisko z plażą.

Burmistrz liczy, że dzięki inwestycji do miasta będzie zaglądało więcej turystów - także dzięki planowanej modernizacji bazy lokalnego klubu wodniackiego oraz budowanemu przez prywatnego przedsiębiorcę hotelowi z centrum konferencyjnym.

Koszt wszystkich przedsięwzięć związanych z rewitalizacją kosztował ok. 20 mln zł. 60 proc. tej kwoty pochodziło ze środków Unii Europejskiej.

W najbliższych latach samorząd - także przy wsparciu funduszy unijnych - chciałby m. in. odnowić park mirowski z Domem Ariańskim i stację kolejki Ciuchcia Express Ponidzie.

Pińczów znajduje się w południowej część woj. świętokrzyskiego. Miasto, które jest stolicą powiatu, zamieszkuje ok. 11 tys. osób. W nazywanej "perłą Ponidzia" malowniczo położonej miejscowości, która w XVI w. była ośrodkiem reformacji, zachowały się interesujące zabytki, m. in. popauliński zespół klasztorny, pałac Wielopolskich, dawna synagoga i kaplica św. Anny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie