25 lat kultowej baterii od Sieger DesignPropertyDesign.pl - 11-05-2017 10:30


Zaprojektowana 25 lat temu przez Sieger Design bateria niemieckiego producenta zgarnęła worek nagród oraz stała się jednym z częściej kopiowanych wzorów armatury łazienkowej. Dziś, z okazji jubileuszu, otrzymała nowe wykończenie cyprum. Produkt, który sprawdza się w luksusowych wnętrzach, teraz zyskuje jeszcze bardziej biżuteryjny charakter.

Za koncepcję i design produktu odpowiada firma Sieger Design. Dyrektor kreatywnym produktu jest Mike Meiré.  

Aby uczcić 25. jubileusz baterii Tara marka Dornbracht wprowadza nowe wykończenie w wyjątkowej powierzchni cyprum. Z minimalistycznym wzornictwem, charakterystycznymi krzyżowymi uchwytami i smukłą, półokrągła wylewką Tara właściwie nie wpisywała się w obowiązujące trendy na początku lat 90. ubiegłego wieku. Progresywne wzornictwo armatury Tara sprawiło jednakże, że szybko stała się ważnym krokiem milowym w rozwoju łazienkowego designu. Zaledwie dziesięć lat po jej powstaniu wydano książkę poświęconą sukcesowi tej serii: „Tara. Armatura i archetyp”.

Od tamtego czasu Dornbracht konsekwentnie aktualizuje tę historię. W 2008 r. projekt serii Tara został subtelnie zrewidowany – w pełnej zgodności z zasadą „nie zmieniaj klasyki, tylko ją udoskonalaj”. Zmniejszenie średnicy uchwytów i rozet oraz minimalne wydłużenie korpusu baterii nadały armaturze smuklejszy, delikatniejszy i bardziej wyprostowany wygląd. Kontury całej serii Tara zostały zaostrzone, aby jeszcze bardziej podkreślić perfekcyjną geometrię i symetrię przejrzystej formy.

 – Tara jest idealnym ucieleśnieniem zasad projektowania firmy Dornbracht: proporcji, precyzji, progresywności, osobowości i wykonania – mówi Andreas Dornbracht, dyrektor zarządzający. Te pięć zasad („5 Ps”) stanowi podstawę ponadczasowej estetyki ukierunkowanej nie na dominujące mody, lecz na uniwersalne reguły projektowania. – Mimo, że zadebiutowała 25 lat temu, Tara nie straciła nic ze współczesnego znaczenia i nadal jest uosobieniem awangardy w łazience - uważa.

Dziś dostępne są liczne warianty powierzchni: rozpoczynając od chromu, platyny i champagne, poprzez mosiądz i złoto, na różnych wersjach matowych i polerowanych kończąc. Tara w wykończeniu cyprum ma by świadectwem wszechstronności produktu. Połysk różowozłotego wykończenia 18-karatowego złota i miedzi zwraca uwagę.

Bateria jest dostępna w wielu wersjach dla umywalek, wanien, pryszniców i bidetów, a także w wersji do kuchni. Wszystkie warianty są dostępne z dźwigniami, a także klasycznymi uchwytami krzyżowymi. Serię uzupełnia doskonale dopasowany zestaw akcesoriów.