×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Aluminium o niskim śladzie węglowym: ciekawy projekt, który odmienić może także przyszłość budownictwa

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 30 lis 2020 14:32
Aluminium o niskim śladzie węglowym: ciekawy projekt, który odmienić może także przyszłość budownictwa
Transformacja biznesu w kierunku funkcjonalnego zastosowania nowoczesnych materiałów jest niezwykle ważna m.in. w branży budowlanej. Sektor ten odpowiada za niemal 40 procent światowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery i generuje co roku ponad 0,5 mld ton odpadów. Fot. mat. prasowe Hydro Extrusion Poland

Prognozowany kryzys klimatyczny to problem, na który należy zwrócić uwagę tu i teraz. Odpowiedzialne społecznie koncerny wdrażają innowacje mające na celu redukcję śladu węglowego. Jedną z nich jest technologia ograniczania wpływu aluminium na środowisko, co odmienić może także oblicze sektora budownictwa komercyjnego.

REKLAMA

Mogąca pochwalić się ponad stuletnim doświadczeniem marka Hydro zajmuje się kompleksową obsługą aluminium: od wydobycia, przez produkcję, transport, użytkowanie, aż po utylizację i recykling. Firma kładzie nacisk na maksymalne ograniczanie wpływu przemysłu na środowisko naturalne i w tym celu wdrożyła koncepcję Hydro EcoDesign. Jest to ustrukturyzowana usługa opracowana wraz z konsultantami Environmental Protection Encouragement Agency (EPEA), której założenia mają na celu maksymalną redukcję wpływu aluminium na środowisko naturalne. Projekt EcoDesign polega na wdrażaniu coraz bardziej restrykcyjnych procedur i wymagań, które w niedalekiej przyszłości staną się zapewne obowiązującymi normami ekologicznymi. Choć rozwiązania eko-aluminiowe znajdą swoje zastosowanie w większości branż, to sektor budowlany, wnętrzarski i motoryzacji będzie w stanie wdrożyć je z największą korzyścią dla środowiska naturalnego.

EcoDesign w praktyce
Globalny projekt EcoDesign to efekt wiedzy i doświadczenia ponad 1000 inżynierów na rzecz zmniejszenia śladu węglowego, poprzez zastosowanie materiałów pochodzących z recyklingu, a także dostosowywanie produkcji do międzynarodowych norm i regulacji.

- Jednym z naszych produktów wykorzystywanych w duchu EcoDesign jest Hydro Reduxa. To niskoemisyjne aluminium o śladzie węglowym nieprzekraczającym 4,0 kg CO2 na 1 kg aluminium. Z kolei stop Hydro Circal to produkcja wtórnego aluminium - co najmniej 75% materiału pochodzi z recyklingu. Obie koncepcje zmierzają do wdrożenia jak najbardziej ekologicznych i zrównoważonych procesów produkcyjnych – wyjaśnia Maciej Krzewicki, Country Sales Manager w Hydro Extrusion Poland.

Transformacja biznesu w kierunku funkcjonalnego zastosowania nowoczesnych materiałów jest niezwykle ważna m.in. w branży budowlanej. Sektor ten odpowiada za niemal 40 procent światowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery i generuje co roku ponad 0,5 mld ton odpadów, a niedawno otrzymał do zrealizowania bardzo ambitne zadanie. Komisja Europejska przyjęła unijną strategię klimatyczną, która zakłada osiągnięcie neutralności węglowej lub zera emisji netto CO2 do 2050 roku. Spełnienie tych norm będzie możliwe np. poprzez ponowne wykorzystanie materiałów budowlanych, czyli wdrożenie tzw. budownictwa w obiegu zamkniętym. Wykorzystanie aluminium zgodnie z koncepcją EcoDesign to jeden z elementów, który ułatwi branży dostosowanie się do nowych wytycznych, a także pozwoli na łatwiejsze uzyskanie stosownych certyfikatów w ramach systemu oceny ekologicznej budynków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie