×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Aluminium zrewolucjonizowało współczesną architekturę

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 25 lip 2018 16:08
Aluminium zrewolucjonizowało współczesną architekturę
fot. mat. prasowe Oknoplus

Wielkogabarytowe przeszklenia, szerokie drzwi tarasowe czy okna z klejonym panelem szklanym, narożne całoszklane lub z ukrytym skrzydłem to absolutny „must have” w nowoczesnych projektach. Ale nie tylko walory estetyczne wyjaśniają popularność tego trendu.

REKLAMA

Niebanalny design idzie w parze z innowacyjnymi okuciami, doskonałą statyką, odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz optymalnymi współczynnikami energooszczędności. Prezentujemy najciekawsze rozwiązania z wykorzystaniem profili aluminiowych.

Jeszcze kilkanaście lat temu panowało powszechne przekonanie, że aluminium nie nadaje się do wykorzystania w budownictwie, szczególnie mieszkaniowym w naszej strefie klimatycznej. Zimny metal i brak odpowiednich izolatorów budził obawy o parametry termiczne i bilans cieplny budynku. Dziś już wiemy, że z aluminium możemy wykonać nowoczesną i energooszczędną stolarkę, a właściwie ślusarkę otworową.

Po pierwsze – aluminium

Ale to, co z wyrobów aluminiowych czyni produkt premium, to ogromne możliwości aranżacyjne. Statyka metalu i jego mały ciężar własny pozwalają na projektowanie ogromnych przeszklonych konstrukcji, eliminując jednocześnie konieczność stosowania usztywniaczy ze stali, co zmniejsza ich wagę – w ten sposób duże przeszklenia stają się jeszcze większe. A współczesna architektura uwielbia szklane tafle i szerokie drzwi tarasowe, otwierające budynek na otaczającą go zieleń.

Wykorzystanie przeszklonych drzwi przesuwnych w ścianie miedzy wnętrzem a np. tarasem pogłębia wrażenie przestronności i nowoczesności. Szkło naturalnie doświetli wnętrza, zapewni też fantastyczny widok, a fasadzie doda szyku i niebanalnego charakteru. Dodatkowo, aluminiowe konstrukcje przesuwne ułatwiają komunikację, łącząc budynek z werandą, tarasem lub ogrodem.

Mniej znaczy więcej

Wyróżniającym się trendem we współczesnej architekturze jest minimalizm. Ascetyczna wizja piękna, inspirowana skandynawskim designem, owocuje prostą, geometryczną bryłą, funkcjonalnym rozkładem pomieszczeń, przewagą czystej bieli, troską o jakość wykonania i oczywiście dużymi przeszkleniami. Oszczędność środków i eliminacja sztucznych ozdobników sprzyja spójności projektu i pozwala na stworzenie wyrafinowanych wizji architektonicznych. Dla projektantów preferujących minimalistyczne rozwiązania często jedyną ozdobą budynku jest jego elegancka elewacja i nietypowe okna.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom architektów i inwestorów wprowadziliśmy do naszej oferty okno narożne całoszklane. Intrygujący efekt szklanych tafli, łączących się pod kątem 90˚, a jednak pozbawionych tradycyjnego, szerokiego łącznika, to element przyciągający wzrok i uwagę. Z takim oknem bryła budynku zyskuje na lekkości i subtelności, równocześnie mocno akcentując swój nowoczesny charakter – mówi Mariusz Kudas, doradca klienta w firmie OknoPlus.

Ukryj, by podkreślić

Prosta forma to szczyt wyrafinowania – ta stara maksyma sprawdza się również przy projektowaniu okien. Duża powierzchnia przeszklenia i subtelna, wąska rama widoczna od strony zewnętrznej? Z oknem z naklejonym panelem szklanym to możliwe. Specjalna budowa profilu pozwala na jego zamaskowanie poprzez naklejenie szyby.

Technika szklenia wpływa na właściwości termoizolacyjne okna. Dzięki technologii wklejania pakietu szybowego, ograniczone zostaje występowanie tzw. liniowych mostków termicznych.

Łatwo, wygodnie i bezpiecznie

Zaletą nowoczesnych rozwiązań jest ich funkcjonalność – proste udogodnienia, które ułatwiają życie użytkownikom. W wypadku przesuwnych drzwi tarasowych są to np. niskie, płaskie progi – dolne tory, po których poruszają się systemy przesuwne, są zrównane z poziomem podłogi – co ułatwia komunikację i chroni przed potknięciem i upadkiem

Nowoczesna ślusarka aluminiowa, wzbogacona o funkcjonalne rozwiązania techniczne, jest odpowiedzią na współczesne wyzwania architektoniczne.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie