×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Armia amerykańska zrewolucjonizuje budownictwo? Wydrukują koszary!

  • Autor: PAP
  • 13 kwi 2022 11:39
Armia amerykańska zrewolucjonizuje budownictwo? Wydrukują koszary!
W ciągu 10 miesięcy w Forcie Bliss w Teksasie mają pojawić się trzy duże budynki koszarowe dla żołnierzy, zrealizowane metodą druku 3D. fot. Shutterstock

Armia amerykańska może przyłożyć rękę do rewolucji w budownictwie. Na terenie leżącego w Teksasie Fortu Bliss mają powstać trzy budynki koszarowe... zrealizowane w druku 3D.

REKLAMA

  • W ciągu 10 miesięcy w Forcie Bliss w Teksasie mają pojawić się trzy duże budynki koszarowe dla żołnierzy, zrealizowane metodą druku 3D.
  • Fort Bliss to największa baza wojskowa na terenie Stanów Zjednoczonych. To tutaj jest siedziba 1 Dywizji Pancernej.
  • Każdy z baraków będzie największym obiektem wydrukowanym w 3D na półkuli zachodniej.
  • Projekt przygotowała firma Logan Architecture.

Jak informuje serwis Military.com, każdy z baraków będzie miał powierzchnię ok. 530 m kw. Tym samym każdy z nich będzie największym obiektem wydrukowanym w 3D na półkuli zachodniej. Palmę pierwszeństwa dzierży budynek administracyjny w Dubaju o powierzchni 640 m kw. W wydrukowanym baraku przebywać będzie mogło do 72 żołnierzy.

Budynki zostaną wykonane z betonu o nazwie lavacrete drukarkami 3D Vulcan firmy Icon, według projektu przygotowanego przez firmę Logan Architecture. Warstwy tego materiału będą nakładane na siebie maszynowo. Następnie wydrukowanymi ścianami zajmą się tradycyjne ekipy budowlane, dokładając do nich okna, drzwi, dachy, instalację elektryczną i kanalizacyjną.

Departament Obrony nie wyjawił, jaki będzie koszt tej inwestycji. Ale inne projekty realizowane przez firmę Icon pokazują, że wydrukowanie budynku jest o 2/3 tańsze niż stworzenie go tradycyjnymi metodami. Wykorzystanie druku 3D ma też znacznie przyśpieszyć tempo prac i skrócić czas planowania. (PAP Life)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie