REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Atrakcje Żor w duchu ekologii

  • Autor: PAP
  • 25 kwi 2018 14:33
Atrakcje Żor w duchu ekologii
fot. unsplash

Atrakcje turystyczne 60-tysięcznych Żor niebawem staną się w ponad połowie samowystarczalne energetycznie, dzięki zastosowaniu odnawialnych źródeł energii. W miejscowym parku rozrywki powstanie biogazownia i instalacja fotowoltaiczna, a w parku wodnym agregaty kogeneracyjne.

REKLAMA

W środę przy jednej z największych żorskich atrakcji - Westernowym Parku Rozrywki Twinpigs - uruchomiona została stacja ładowania samochodów elektrycznych, stworzona we współpracy z firmą Wasko, która w najbliższych miesiącach wybuduje tam również biogazownię, zdolną do pokrycia trzech czwartych potrzeb energetycznych parku.

Kontenerowa mikrobiogazownia, powstająca w ramach projektu badawczego "Biostrateg", będzie zasilana substratem w postaci gnojowicy, gnojówki czy rozwodnionego obornika, pochodzącego przede wszystkim z odchodów zwierząt, mieszkających w małym ZOO na terenie parku rozrywki. Będzie miała moc do 40 kilowatów. Tego typu instalacje adresowane są głównie do indywidualnych rolników, hodowców zwierząt.

Jak poinformował Mariusz Nonna-Bachoń z departamentu projektów badawczo-rozwojowych firmy Wasko, projekt ma już pozwolenie na budowę; rozpoczęły się prace ziemne, a konstrukcja i instalacja biogazowni ma być gotowa w najbliższych trzech tygodniach. Potem planowane są trwające do pół roku testy, m.in. w zakresie doboru odpowiedniego substratu. Pierwsze efekty, w postaci prądu z ciepła, mają być przed końcem tego roku.

Westernowy Park Rozrywki jest jednym z najważniejszych elementów oferty rekreacyjno-turystycznej Żor, obok m.in. jedynego w Polsce Muzeum Ognia, karuzeli "Żorzanka" i Parku Wodnego Aquarion. Obiektami, które w ubiegłym roku odwiedziło prawie 600 tys. osób, zarządza należąca do samorządu spółka Nowe Miasto; w ostatnich latach zainwestowała ona w miejskie atrakcje blisko 40 mln zł.

Jak powiedział PAP prezes spółki Arkadiusz Tomaszewski, w kolejnym - po uruchomieniu biogazowni - etapie, w miasteczku powstanie estakada fotowoltaiczna, dzięki czemu obiekt będzie korzystał również z prądu uzyskanego dzięki energii słonecznej. Ponadto rozbudowane będą gazowe agregaty kogeneracyjne w żorskim aquaparku - w efekcie za niespełna dwa lata ponad połowa zużywanej przez żorskie atrakcje energii będzie pochodzić z własnych, odnawialnych źródeł.

"Inwestycje spowodują obniżenie zużycia energii w spółce o ponad 50 proc., co ma wymiar nie tylko ekologiczny, ale i ekonomiczny, w postaci znaczącego zmniejszenia kosztów" - wyjaśnił Tomaszewski.

Żorscy samorządowcy reklamują miejscowe atrakcje hasłem "Ogień, woda, Dziki Zachód". Jak mówił prezes Tomaszewski, w tym roku firma liczy na pobicie dotychczasowego rekordu frekwencji, m.in. dzięki wolnym od handlu niedzielom. Wcześniejsze doświadczenia spółki wskazują, że w dni wolne od handlu frekwencja może wzrosnąć nawet o 100 proc. w odniesieniu np. do niedziel, kiedy sklepy są otwarte.

W poprzednim sezonie Westernowy Park Rozrywki odwiedziło ok. 150 tys. osób. W sezonie wiosenno-letnim dzienna frekwencja w parku sięgała 1,5 tys. osób.; rekordem było 4,7 tys. odwiedzających w ciągu jednego dnia. Kilka procent klientów stanowią turyści z Czech, park odwiedza także wielu Niemców. Nowy sezon park rozpocznie 28 kwietnia.

W minionym sezonie w parku pojawiły się nowe atrakcje, m.in. pozwalający na wirtualną podróż podwodną Batyskaf, kolejka wąskotorowa oraz parki: linowy i gier kreatywnych. Obecnie park powiększył się z niespełna 4 do 7 hektarów, rozrosło się małe ZOO, powstała strzelnica w technologii rzeczywistości rozszerzonej, rozbudowano edukacyjny park linowy.

"Nie chcemy konkurować z parkami rozgrywki, opartymi na dużych, ekstremalnych technologiach. Chcemy być parkiem, który gości rodziny z dziećmi, dzieci, wycieczki szkolne oraz wszystkich tych, którzy chcą spędzić czas także bez elektroniki. Mamy wiele atrakcji opartych na myśleniu, kreacji, rozwiązywaniu problemów - tym samym jesteśmy nie tylko parkiem rozrywkowym, ale i edukacyjnym oraz dającym możliwość aktywności fizycznej" - mówił prezes, wskazując, iż goście spędzają w parku średnio około sześciu godzin.

Zarządzająca żorskimi atrakcjami samorządowa spółka Nowe Miasto powstała w sierpniu 2009 r. Jej powołanie wynikło z potrzeby utworzenia w mieście podmiotu odpowiedzialnego za rozwój przedsiębiorczości związanej z branżą turystyczną i rekreacyjną, a także zwiększenia atrakcyjności Żor zarówno dla mieszkańców, jak i przedsiębiorców mogących prowadzić w mieście działalność gospodarczą.

Nazwa spółki - Nowe Miasto - nawiązuje do hasła "Nowe Czasy - Nowa Droga", które jest motywem przewodnim Strategii Rozwoju Miasta Żory. Spółka działa też w branży nieruchomości, oferując działki budowlane, usługowe oraz inwestycyjne w Żorach. Właścicielem wszystkich udziałów spółki jest miejscowy samorząd; spółka zatrudnia ponad 200 osób. Jej kapitał zakładowy wynosi 47 mln zł, a suma bilansowa sięga ok. 80 mln zł. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie