REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Bakteria pomoże walczyć z zanieczyszczeniem plastikiem?

  • Autor: PAP
  • 21 paź 2021 12:54
Bakteria pomoże walczyć z zanieczyszczeniem plastikiem?
Japońscy badacze odkryli bakterię, która potrafi rozkładać zaśmiecające środowisko PET i produkuje biodegradowalne plastiki. fot. Shutterstock

Japoński zespół na łamach "Scientific Reports" opisał bakterię, która jest zdolna do rozkładania PET używanego do wyrobu butelek, ubrań, opakowań i całej masy innych produktów. Jednocześnie wytwarza ona substancję, którą można wykorzystać w charakterze tworzywa bezpiecznego dla środowiska.

REKLAMA

  • Japońscy badacze odkryli bakterię, która potrafi rozkładać zaśmiecające środowisko PET - tworzywo sztuczne oparte na ropie.
  • Jednocześnie produkuje biodegradowalne plastiki.

Zanieczyszczenie plastikiem to jeden z najbardziej palących problemów związanych z naturalnym środowiskiem - przypominają eksperci z japońskiego Nara Institute of Science and Technology. Odpady z tworzyw zalegają w oceanach i na lądach, szkodząc organizmom dzikim i ludziom. Do najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych należy PET czyli poli(tereftalan etylenu).

Japoński zespół na łamach "Scientific Reports" opisał tymczasem bakterię, która może pomóc w rozwiązaniu poważnego kłopotu na dwa sposoby. Po pierwsze, jest ona zdolna do rozkładania PET używanego do wyrobu butelek, ubrań, opakowań i całej masy innych produktów. Jednocześnie wytwarza substancję, którą można wykorzystać w charakterze tworzywa bezpiecznego dla środowiska.

"Niektóre bakterie posiadają odpowiednie enzymy do degradacji PET, plastiku sprawiającego najwięcej problemów środowisku. Nasze badania pokazały, że bakteria Ideonella sakaiensis zamienia PET w PHB - poli(3-hydroksymaślan) - jeden z polihydroksyalkanianów - plastik, który jest biodegradowalny" - wyjaśnia jeden z autorów publikacji, Shosuke Yoshida.

"Wierzymy, że odkrycie to może być ważne z punktu widzenia redukcji zanieczyszczeń plastikiem. Pokazaliśmy, że w bakterii I. sakaiensis degradacja PET i synteza PHB są z sobą funkcjonalnie połączone. Może to oznaczać nową ścieżkę, w której bakterie rozkładają trudny w przetwarzaniu PET i wykorzystują powstające substancje do syntezy biodegradowalnego plastiku PHA" - podkreśla specjalista.

Więcej informacji - na stronie publikacji źródłowej (https://bsw3.naist.jp/eng/courses/courses312.html). (PAP)

Marek Matacz

Podobał się artykuł? Podziel się!