REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Bramki na lotnisku Kraków Airport sczytają odciski palców

  • Autor: PAP
  • 28 paź 2021 16:11
Bramki na lotnisku Kraków Airport sczytają odciski palców
Bramki do automatycznej odprawy w Kraków Airport mogą teraz weryfikować odciski palców. fot. Shutterstock

Bramki do automatycznej odprawy w Kraków Airport mogą teraz weryfikować odciski palców. Wcześniej bramki mogły weryfikować tylko wizerunek podróżnych.

REKLAMA

  • Biometryczne bramki ABC do samodzielnej odprawy pasażerów podróżujących z/do Strefy non-Schengen funkcjonujące na lotnisku Kraków Airport zyskały nową funkcję polegającą na możliwości weryfikacji odcisków linii papilarnych – poinformowała w czwartek Straż Graniczna.
  • Lotnisko Kraków Airport zostało wyposażone w biometryczne bramki ABC (ang. Automated Border Control) do samodzielnej odprawy pasażerów na początku tego miesiąca. 
  • Zakup 10 urządzeń kosztujących ponad 5,6 mln zł został sfinansowany ze środków pochodzących z resortu spraw wewnętrznych i administracji. Bramki zostały przekazane w użyczenie placówce Karpackiego Oddziału Straży Granicznej funkcjonującej na krakowskim lotnisku.

Jak przekazali przedstawiciele SG, dla podróżnych korzystających podczas kontroli granicznych z systemu automatycznej odprawy granicznej, nowa funkcjonalność oznacza weryfikację nie jednej, lecz dwóch cech biometrycznych. Oprócz weryfikacji wizerunku pasażera, dzięki czytnikom linii papilarnych, stało się również możliwe porównywanie zgodności odcisków palców z danymi zawartymi w dokumencie posiadacza.

"Sprawdzanie odcisków palców pozwoli na znaczne zwiększenie skuteczności kontroli, mimo że wydłuży czas samodzielnej odprawy pojedynczego pasażera zaledwie o kilka sekund" - wskazała rzeczniczka Karpackiego Oddziału SG Justyna Drożdż.

Zakup został zrealizowany w ramach środków przeznaczonych na utrzymanie przejść granicznych. W efekcie placówka SG otrzymała biometryczne bramki ABC, które są wykorzystywane do automatycznej odprawy osób podróżujących z/do Strefy non-Schengen. Po pięć zostało umieszczonych na przylotach i odlotach. Dzięki takim urządzeniom podróżny w kilkanaście sekund może dokonać samodzielnej odprawy granicznej bez kontaktu z funkcjonariuszem, który jedynie nadzoruje cały proces.

W trakcie odprawy dane z biometrycznego dokumentu pasażera porównywane są z danymi optycznymi i elektronicznymi, a także weryfikowane w oparciu o bazy danych i systemy poszukiwawcze.

Kraków Airport jest drugim lotniskiem w Polsce pod względem liczby obsłużonych pasażerów i największym portem regionalnym. Z powodu pandemii koronawirusa w całym 2020 r. obsłużył o 69 proc. mniej pasażerów niż rok wcześniej - blisko 2,6 mln osób. W tym roku ruch na lotnisku rośnie z miesiąca na miesiąc - we wrześniu było ponad 429 tys. pasażerów.

Krakowskie lotnisko w obecnie obowiązującej letniej siatce połączeń ma ponad 140 kierunków, w tym 10 nowych, do 32 krajów, które obsługuje 19 linii lotniczych. (PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ mmu/

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie