REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Budowy niosą ze sobą duże niebezpieczeństwo

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 12 gru 2017 09:15
Budowy niosą ze sobą duże niebezpieczeństwo
fot. shutterstock

Włókna azbestu, kryształy krzemionki, pleśnie, czy sadza - takie związki wielokrotnie wdychają pracownicy budów. Cząsteczki pyłu unoszące się w powietrzu na placach budów zawierają wiele różnych szkodliwych dla zdrowia substancji. W postaci lotnej mogą dostawać się głęboko do płuc, powodując poważne uszkodzenie. Eksperci Husqvarna zwracają uwagę, jak niezmiernie ważne jest stosowanie metod pracy, umożliwiających wyłapywanie pyłu w miejscu jego powstawania, zapobiegając jego mieszaniu się z powietrzem.

REKLAMA

Pył powstający w procesie cięcia, wiercenia czy szlifowania betonu, cegieł i podobnych materiałów budowlanych zawiera krzemionkę, która w postaci bardzo drobnych cząstek jest niebezpieczna. Celem zapobiegania poważnych konsekwencji zapylenia bardzo ważne jest stosowanie wysokiej jakości, profesjonalnego sprzętu do kontroli zapylenia oraz środków ochrony indywidualnej, zdolnych wyłapać nawet najmniejsze drobiny krzemionki. -Stosowanie maszyn, które przeznaczone są do usuwania zanieczyszczeń z otoczenia budowlanego pozwalają zapewnić najwyższe standardy pracy. Urządzenia Husqvarna prócz pracy w najwyższej kategorii wydajności wyposażone są w filtry HEPA poziomu H13, które są zdolne oddzielić 99,95 proc. cząstek stałych wielkości od 0,15 do 0,30 μm. Cząstki tej wielkości są najtrudniejsze do wyłapania, a to właśnie one pozostają długo w powietrzu i są szkodliwe dla zdrowia – mówi Dawid Trukszyn, ekspert firmy Husqvarna Construction.

W Unii Europejskiej poziom dopuszczalnego narażenia (PEL) dla respirabilnej krzemionki krystalicznej (RSC) wynosi  0,0001 g/m3 powietrza w 8-godzinnym okresie średniej ważonej w czasie (TWA). Ten poziom w Stanach Zjednoczonych jest 4 krotnie niższy i wynosi 0,00025 g/m3 TWA.

Ponieważ wdychany pył może stanowić zagrożenie zdrowia pracowników, większość krajów przyjęła przepisy i zasady dotyczące dopuszczalnego narażenia. Przepisy te mogą być różne w różnych krajach. Więcej informacji uzyskać można we właściwym urzędzie. Jednym z najlepszych sposobów kontroli zapylenia jest użycie wody. Tam gdzie to możliwe, należy podczas cięcia czy wiercenia używać tyle wody, aby wiązać pył bezpośrednio w miejscu jego powstawania. Kolektor do zbierania mieszaniny wody z pyłem można podłączyć do odkurzacza przemysłowego, dla utrzymania miejsca pracy w czystości – dodaje Dawid Trukszyn, z firmy Husqvarna Construction.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie