REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Czy budynki biurowe faktycznie są eko?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 05 gru 2017 15:00
Czy budynki biurowe faktycznie są eko?
fot. unsplash

Inżynierowie Go4Energy poddali analizie wybrane budynki Skanska Property Poland i okazało się, że to, co zakładano w fazie projektowej i na etapie komercjalizacji obiektów, ma rzeczywiste odzwierciedlenie w zrealizowanych inwestycjach biurowych. Planowane oszczędności na poziomie minimum 25 proc. zostały potwierdzone w fazie eksploatacji we wszystkich badanych budynkach.

REKLAMA

Uzyskanie tego wyniku było możliwe m.in. dzięki polityce firmy Skanska Property Poland, polegającej na zbieraniu danych ze zrealizowanych budynków i ich odpowiedniej interpretacji, edukacji najemców i działu technicznego na etapie przekazywania budynku.

- Byliśmy wspólnie bardzo ciekawi, czy udało się osiągnąć zaplanowane z etapu projektowego oszczędności energii na poziomie min. 25 proc. Działania podjęte w celu sprawdzenia faktycznego stanu rzeczy trwały kilka lat i obejmowały: opracowanie metody zbierania danych, dotyczących zużycia energii, interpretacja wyników, wskazówki do usuwania usterek w systemach pomiarowych oraz pokazanie obszarów do optymalizacji, porównanie uzyskanych wyników do tego, co zakładano przy projektowaniu i komercjalizacji, analiza przyczyn ewentualnych rozbieżności w porozumieniu z działami technicznymi, opracowanie metody porównywania budynków, uzyskanie danych potwierdzających oszczędność energii po min. roku eksploatacji – wymienia Tomasz Augustyniak, partner zarządzający Go4Energy.

Warto podkreślić, że Skanska Property Poland szkoli zarówno działy techniczne przed przejęciem zarządzania budynkiem, jak też i przyszłych najemców. To również wpłynęło na uzyskanie tak dobrych wyników, bo mimo że w większości wypadków deweloper nie jest już właścicielem budynków, to i tak efekt oszczędności energii został wszędzie osiągnięty.

Założone zostało, że budynki te będą zużywać o 25 proc. mniej energii w stosunku do budynków referencyjnych. Aby zweryfikować dotrzymanie tego poziomu oszczędności na etapie eksploatacji, inżynierowie Go4Energy wykorzystali unikalną metodykę badania, a model referencyjny został przygotowany na bazie wymagań z 2008 roku. Dane, niezbędne do uzyskania analizy, zostały pozyskane dzięki autorskiej usłudze GreenFM, będącej wsparciem w procesie zarządzania energią i realizowanej przez Go4Energy na wszystkich budynkach Skanska Property Poland.

Już wkrótce druga edycja raportu Zużycie energii w budynkach biurowych, stworzonego przez trzy firmy członkowskie: doświadczonego dewelopera budynków biurowych: Skanska Property Poland, eksperta w zakresie certyfikacji środowiskowej - Go4Energy oraz zarządcę nieruchomości i firmę doradczą Cushman & Wakefield. Koordynatorem tego projektu jest Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Wspierania Budownictwa Zrównoważonego (OSWBZ), powstałe w 2015 roku z inicjatywy firm z sektora nieruchomości, w których misję wpisane jest wspieranie działalności edukacyjnej w zakresie budownictwa ekologicznego i energooszczędnego w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie