Dekoracyjne i użytkowe oświetlenie nowoczesnego hoteluPropertydesign.pl - 08-12-2016 14:53


Niezależnie od tego czy to mały, przytulny rodzinny pensjonat czy sieciowy hotel dysponujący wieloma pokojami - ponad 40 proc. energii elektrycznej, która jest w nim zużywana, pochłania oświetlenie obiektu. To efekt specyficznej funkcji hotelu i wymogów bezpieczeństwa. Odpowiednio dobrany system oświetlenia pozwala nie tylko uzyskać wymierne oszczędności, ale i pozytywnie wpływać na odczucia gości sprawiając, że będą czuli się komfortowo – a to klucz do sukcesu.

Oświetlenie fasady – prestiż i reklama

W hotelu w sposób wyjątkowy łączy się samopoczucie gości i wygląd oświetlonej przestrzeni, tworząc wyjątkowe odczucia i emocje – to one w ułamku sekundy zdecydują o pierwszym wrażeniu i atmosferze miejsca. To te emocjonalne reakcje zdecydują o jego sukcesie i  pozytywnym odbiorze. Jeśli chcemy, by goście czuli się w obiekcie wyjątkowo dobrze – w równie emocjonalny i niebanalny sposób powinniśmy zaprojektować system oświetleniowy naszego obiektu.

Wygląd hotelu w dzień szybko może spowszednieć – za to nocna, marketingowa iluminacja obiektu powinna wzbudzać pozytywne emocje. Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie będzie podkreślać walory architektoniczne budynku, a gra światłocieni uatrakcyjni fasadę. Efektowne oświetlenie elewacji budynku firmy to doskonała reklama, sposób na wyróżnienie się z miejskiego tła i przykucie uwagi. Iluminacja zewnętrzna pełni funkcję dekoracyjną i reprezentacyjną – wzmacnia unikalny wygląd hotelu i buduje rozpoznawalność marki.  

Niezależnie od różnego nastawienia, wymagań i oczekiwań, z jakimi goście przybywają do hotelu liczyć się będzie dla nich poczucie bezpieczeństwa – unikajmy więc tworzenia półmroku i miejsc niedoświetlonych. Ważne, by moc oświetlenia drogi dojazdowej do hotelu i drogi głównej były na tym samym poziomie. Równie istotny jest jasno oświetlony parking i wejście do hotelu.

Wyróżnikiem hotelu może być kolor światła użytego do jego oświetlenia – coraz popularniejszym rozwiązaniem jest stosowanie naświetlaczy LED RGB, pozwalających na stworzenie efektownych, kolorowych iluminacji. W wypadku hoteli lepiej zrezygnować z metody zalewowej, gdzie za pomocą naświetlaczy podświetla się całą bryłę budynku – światło wpadające przez okna może przeszkadzać gościom. Lepiej w tym celu skorzystać z metody punktowej – akcentując za pomocą źródeł światła małej mocy ciekawsze architektoniczne detale. Można również wykorzystać metodę mieszaną – zalać światłem elewację części niemieszkalnej, zaznaczając szczególnie wejście do hotelu, a pozostałą część ozdobnych elementów architektury podkreślić oświetleniem punktowym.

Oświetlenie parkingu powinno funkcjonować przez cała noc, dlatego musi być oparte na rozwiązaniach pozwalających na długą i oszczędną eksploatację. Zastosowanie czujników obecności sprawdzi się jedynie w wypadku małych parkingów – konieczność stuprocentowego pokrycia stref parkingowych na dużym obszarze wiązałoby się z kosztowną koniecznością zastosowania dużej ilości czujników. W przypadku parkingów zewnętrznych najczęściej stosuje się oświetlenie oprawami drogowymi umieszczonymi na słupach wokół parkingu. Jednak najlepszy efekt osiągniemy wtedy, kiedy oprawy zawieszone zostaną niżej - najlepiej bezpośrednio przy stanowiskach parkingowych. Lepiej także zastosować większą liczbę punktów oświetleniowych o mniejszej mocy, zamiast mniej licznych opraw o wysokiej mocy wyjściowej.

W przypadku parkingów wewnętrznych oświetlenie pochodzi głównie z sufitu lub ściany. Norma wymaga, by minimalny poziom natężenia wynosił 75 lx. Tu najlepiej sprawdzą się oprawy zamontowane wysoko na ścianach, by nie zasłaniały ich zaparkowane pojazdy. Część strumienia światła powinna zostać skierowana na ściany i sufit, aby uniknąć odczucia mroku wpływającego na poziom bezpieczeństwa i potęgującego wrażenie małej przestrzeni. Tu oświetlenie powinno ułatwiać szybką orientację - ważne będzie zapewnienie równomiernego oświetlenia i wyraźne oznaczenie przejść do części hotelowej.

Hol i recepcja – komunikacja i orientacja

Hol i recepcja to pierwsze miejsca w hotelu, z jakimi stykają się goście - iluminacja tych stref będzie kluczowa dla budowania prestiżu i pozytywnego pierwszego wrażenia. Oświetlenie powinno być dostosowane do stylu i wystroju wnętrza danego obiektu. Ważny jest unikalny, niepowtarzalny design użytych opraw oświetleniowych oraz dostosowane ich ilości do wielkości holu. Równie istotna jest komunikacja i informacja – wszystko, co ważne z punktu widzenia gościa powinno być podkreślone światłem: recepcja, poczekalnia, windy lub schody. Twarze personelu powinny być oświetlone jasnym, przyjaznym światłem bez niepotrzebnych cieni. W hotelowym holu oświetlenie bez olśnień ułatwi adaptację wzroku przy przejściu ze światła dziennego do sztucznego i umożliwi szybkie zorientowanie się w strukturze pomieszczenia. Całość powinna tworzyć jasną, przyjazną i zachęcającą atmosferę.

Nie należy zapominać, że recepcja i hol wejściowy są także miejscem pracy, dlatego należy pogodzić użytkową i dekoracyjną funkcję oświetlenia. Na ogół recepcje wyposażone są w stanowiska komputerowe, wymagają więc minimalnego oświetlenia na poziomie 500 lx. By nie burzyć świetlnej aranżacji holu do oświetlenia recepcyjnego blatu możemy wykorzystać np. oprawy typu downlight.

Ciągi komunikacyjne – bezpieczeństwo i design

Ze względów bezpieczeństwa system oświetlenia hotelowych korytarzy używany jest praktycznie 24 godziny na dobę. Zawsze, kiedy poruszają się nimi ludzie, natężenie oświetlenia powinno wynosić od 100 do 150 lx w dzień, a 50 – 80 lx nocą. Dobrą praktyką jest w tym wypadku zastosowanie dwóch poziomów oświetlenia. Całodobowy, minimalny poziom oświetlenia zapewniają niewielkie źródła światła LED. Drugi poziom – powyżej 100 lx – zapewnią oprawy zintegrowane z systemem sterowania i czujników obecności.

Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie system DALI, który pozwala stworzyć aplikację, w której oprawy korytarzowe pracują w 3 stanach: załączona (100 proc.), wyłączona (0 proc.) i ściemniona (np. 10 proc.). - W trybie czuwania oprawy świecą na 10 proc., minimalne rozświetlając przestrzeń, ale zapewniając równocześnie komfort i poczucie bezpieczeństwa. Po wykryciu ruchu oprawy rozjaśniają się do 100 proc. mocy - i to w sposób łagodny, by nie olśnić użytkownika. Trzeci stan pracy (wyłączenie 0 proc.) jest używany wówczas gdy przez dowolnie programowany czas (np. 1 godzinę) system mnie wykrył żadnego ruchu. Zapewnia to utrzymanie komfortu przy minimalnym zużyciu energii elektrycznej – rekomenduje Mateusz Strzałkowski, ekspert firmy GTV.

Dekoracyjne oświetlenie o nowoczesnym designie to sposób na przełamanie korytarzowej monotonii. Ciekawy efekt uzyskamy stosując oprawy gipsowe - sączące się zza niej światło będzie wówczas bardziej nastrojowe i dyskretne. Dobrym rozwiązaniem jest również montaż plafonier, które przylegając do sufitu dają rozproszone światło niewywołujące głębokich cieni.

Małe lampy LED, będące wsparciem dla głównego oświetlenia, mają ogromny walor dekoracyjny. Umieszczone tuż nad listwami przypodłogowymi zapewniają urokliwe i dyskretne światło. Oprawy te powinny być zlicowane ze ścianą, by zapewnić im ochronę przed przypadkowym, nieostrożnym uderzeniem stopą. Małe lampy LED mogą stanowić również niesamowitą dekorację korytarzowych wnęk. Zajmują niewiele miejsca, a jednocześnie generują światło o dużej mocy, idealnie podkreślając piękno ozdobnego wazonu, akwarium czy rzeźby umieszczonej we wnęce.

Hotel to szczególne miejsce, gdzie łączy się dekoracyjna i użytkowa rola oświetlenia, współdecydując o prestiżu i biznesowym sukcesie. Technologia LED w połączeniu z innowacyjnymi rozwiązaniami technicznymi zapewnia doskonałą równowagę między tymi funkcjami - zapewnia bezpieczeństwo, pomaga odnaleźć właściwą drogę, pozwala się wyróżnić i buduje świetlną aranżację wzmacniając rangę hotelu.