REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Drewniane meble z drukarki 3D? Naukowcy opracowali technologię

  • Autor: PAP
  • 06 wrz 2022 12:28
Drewniane meble z drukarki 3D? Naukowcy opracowali technologię
Drewniane meble już wkrótce będą robione nie tylko w warsztatach stolarskich, ale też na drukarkach 3D., fot. Doron Kam, mat. prasowe ACS

Drewniane meble z drukarki 3D? Brzmi nieprawdopodobnie, ale naukowcy z Izraela opracowali technologię, która to umożliwia.

REKLAMA

  • Drewniane meble już wkrótce będą robione nie tylko w warsztatach stolarskich, ale też na drukarkach 3D.
  • Naukowcy z Izraela opracowali drewniany filament, czyli odpowiednik tuszu w drukarce 3D. Pozwala on drukować obiekty zmieniające kształt po wyschnięciu. Taki wydruk podczas wysychania przybierze kształt krzesła lub stołu.
  • Kolejną interesującą dla twórców filamentu kwestią jest to, czy proces morfingu może być odwracalny, tak aby twarde drewno znowu stało się miękkie. Dałoby to konsumentom możliwość przekształcania drewnianych mebli i nadawania im nowych kształtów.

Szwedzki koncern IKEA zasłynął pomysłem sprzedawania mebli do samodzielnego montażu. Jak pisze "Mail Online", wynalazek naukowców z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie być może krokiem w stronę drewnianych mebli, które "złożą" się same.

Punktem wyjścia do stworzenia drewnianego filamentu była refleksja nad naturalnymi właściwościami drewna. Jest ono zbudowane z włókien, które, wysychając, kurczą się nierównomiernie, co powoduje jego wypaczanie. "Pomyśleliśmy, żeby spróbować zrozumieć to zjawisko i wykorzystać w celu spowodowania pożądanej przemiany - mówi Doron Kam, jeden z twórców nowego materiału.

Tak powstał filament, który składa się z wody i mączki drzewnej (pyłu będącego odpadem poprodukcyjnym) zmieszanej z nanokryształami celulozy oraz ksyloglukanem (naturalnym spoiwem uzyskiwanym z roślin). Zespół zaprezentował ten materiał już w 2019 roku. Miała to być bardziej przyjazna dla użytkownika i środowiska alternatywa dla wykorzystywanych w tym celu zazwyczaj tworzyw sztucznych.

"Chcieliśmy wrócić do źródeł, do natury i zrobić to samo z drewnem" - wyjaśnia Eran Sharon z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie.

W toku dalszych prac naukowcy odkryli, że gotowy obiekt zmienia kształt podczas wysychania w zależności od tego, w jaki sposób nakładany jest filament. Na przykład płaski dysk wydrukowany jako seria koncentrycznych kręgów, gdy wyschnie, kurczy się i przybiera formę paraboloidy hiperbolicznej, czyli kształt siodła. Z kolei krążek wydrukowany jako seria promieni wychodzących z punktu centralnego przybiera kształt przypominający kopułę lub stożek. A prostokąt wydrukowany z dwóch warstw, których linie są do siebie prostopadłe, po wyschnięciu skręca się w spiralę.

Naukowcy zauważyli też, że ostateczny kształt przedmiotu można kontrolować, również dostosowując prędkość drukowania. Tempo nakładania drewnianego filamentu wpływa na stopień wyrównania jego włókien, a w efekcie wypaczenie podczas wysychania.

Zespół pracuje teraz nad większymi i bardziej złożonymi formami, które będą łączyć kopuły, helisy i inne formy w jednym obiekcie. Dzięki temu w przyszłości konsumenci będą mogli projektować i drukować własne drewniane przedmioty za pomocą zwykłej drukarki 3D i urządzenia, które mogłoby wysuszyć taki przedmiot.

Kolejną interesującą dla twórców filamentu kwestią jest to, czy proces morfingu może być odwracalny, tak aby twarde drewno znowu stało się miękkie. Dałoby to konsumentom możliwość przekształcania drewnianych mebli i nadawania im nowych kształtów. (PAP Life)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie