REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Eko rozwiązania coraz bardziej pożądane

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 08 gru 2017 13:43
Eko rozwiązania coraz bardziej pożądane
fot. mat. pras.

Ekologiczne rozwiązania w branży budowniczej nabierają coraz większego znaczenia nie tylko na zasadniczych inwestycjach, ale też na zapleczach budów. Koncentracja na minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko już na etapie realizacji budowy to nowa jakość w budownictwie. Wdrożenie eko rozwiązań zmniejsza zużycie energii elektrycznej oraz wody, redukuje emisję CO2, ale także generuje oszczędności oraz wpływa na poprawę komfortu pracy.

REKLAMA

Do najważniejszych eko rozwiązań na zapleczach budów należą:

Panele fotowoltaiczne przekształcające światło w energię elektryczną. 16 paneli o mocy 4,16 kWp umiejscowionych na 4 kontenerach może dostarczyć około 4 MWh w ciągu roku. Proces odbywa się bez wytwarzania szkodliwych produktów ubocznych takich jak np. dwutlenek węgla (CO2).

Powietrzne pompy ciepła powietrze-powietrze należą do najbardziej efektywnych i ekologicznych systemów ogrzewania budynków. Używają powietrza zewnętrznego jako źródło ciepła transportując je do powietrza wewnętrznego. Efektywność energetyczna pomp ciepła jest 3 do 4 razy wyższa niż tradycyjnych grzejników elektrycznych. Dodatkowo zastosowanie klimatyzatorów inwerterowych umożliwia: zimą – ogrzewanie przy temp. zew. nawet do -20°C (w zależności od modelu i producenta), latem – chłodzenie.

Energooszczędny układ budynku, czyli dążenie do jak najbardziej zwartej bryły budynku, z jak najmniejszą ilością ścian zewnętrznych.

Przeszklenia ścian wewnętrznych i drzwi zapewniające doświetlenie także części komunikacyjnych budynków i wpływające korzystnie na komfort pracy.

Oświetlenie LED umożliwiające oszczędności energii rzędu 17 proc. (o 14 kWh mniej przez rok na 1 lampie).

Zbliżeniowo aktywowane baterie umywalkowe pozwalające zmniejszyć zużycie wody i energii potrzebnej na jej podgrzanie.

Listwy zasilające z wyłącznikiem stand-by redukujące zużycie prądu.

Zbieranie wody szarej, czyli pozyskiwanie i przechowywanie deszczówki do celów gospodarczych i przemysłowych.

Wdrażanie eko rozwiązań na zapleczach budów zastosował m.in. Budimex, który dzięki współpracy z firmą Touax – ekspertem kontenerowego budownictwa modułowego, zdecydował o przetestowaniu ww. rozwiązań na jednej z toruńskich budów, na zapleczu składającym się z 27 kontenerów Touax.

– Budujemy zaplecza budowy dla najbardziej wymagających klientów. Da się zauważyć, że wśród nich wzrosło ostatnio zainteresowanie eko rozwiązaniami. Są one korzystne dla środowiska, a także dla samych inwestorów, pozwalają bowiem na oszczędności. Z naszych szacunków wynika, że dla kontraktu, w którym wykorzystywanych jest 50 kontenerów, przez 24 miesiące będą to oszczędności rzędu od 50 do 75 MWh – podkreśla Jakub Łazowy, dyrektor handlowy Touax.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie