×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Elektrownia słoneczna na dachach 35 wieżowców

  • Autor: PAP
  • 18 gru 2017 15:23
Elektrownia słoneczna na dachach 35 wieżowców
fot. unsplash

Składająca się z blisko 3 tys. paneli słonecznych elektrownia fotowoltaiczna powstała na dachach 35 wrocławskich wieżowców. Z energii wytworzonej przez siłownię skorzysta 15 tys. osób; zasili ona części wspólne budynków.

REKLAMA

W poniedziałek we Wrocławiu została oddana do użytkowania rozproszona elektrownia słoneczna zlokalizowana na dachach 35 wieżowców. Energia pochodząca z blisko 3 tys. paneli fotowoltaicznych oświetli części wspólne budynków, zasili windy, hydrofornie i inne urządzenia elektryczne budynków. Z energii skorzysta 15 tys. wrocławian.

- Wrocławski projekt to największa rozproszona elektrownia w Polsce, unikatowa także w Europie - powiedział podczas konferencji prasowej przewodniczący rady nadzorczej SM Wrocław-Południe Mirosław Lach. Instalacje solarne znajdujące się na dachach nieraz odległych od siebie budynków, dostarczą prąd jako jedna elektrownia. Łączna moc elektrowni to 700 tys. kWh rocznie.

- Produkcja energii ze źródeł rozproszonych nie wymaga kosztownych nakładów na infrastrukturę, jak linie przesyłowe, stacje transformatorowe i inne urządzenia systemu energetycznego. Daje natomiast bardzo wymierne profity ekonomiczne dla wszystkich spółdzielców, a na dodatek to energia całkowicie czysta - powiedział Lach.

Prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Łukasz Kasztelowicz zaznaczył, że instalacja elektrowni wpisuje się w działania antysmogowe. Podkreślił, że dzięki tej inwestycji o ponad 600 ton rocznie ograniczona zostanie emisja dwutlenku węgla do atmosfery.

Instalacja elektrowni przyniesie też korzyści finansowe. - Mieszkańcy otrzymają tańszy prąd wytworzony przez panele fotowoltaiczne dla oświetlenia części wspólnych budynków i nie będą musieli płacić za prąd tyle ile do tej pory- mówił Kasztelowicz.

Łączny koszt inwestycji z programu Prosument to 4,2 mln zł, z czego 1,7 mln zł w formie dotacji WFOŚiGW, a 2,5 mln zł w formie pożyczki udzielonej na preferencyjnych warunkach.

Lach poinformował, że pożyczka będzie spłacana z nadwyżki wyprodukowanej energii, a mieszkańcy nic nie zapłacą za tą inwestycję. Dodał, że pierwsza elektrownia uruchomiona pół roku temu na budynku przy ul. Świeradowskiej już przyniosła korzyści finansowe. "Koszt energii elektrycznej, która zasila części wspólne obniżył się o 15,5 tys. zł w stali roku" - powiedział.

Inwestycję zrealizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wrocław Południe" w ramach ogólnopolskiego programu Prosument, przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Pierwszą pilotażową elektrownię słoneczną w ramach programu Prosument spółdzielcy uruchomili w maju 2016 r. na budynku przy ul. Świeradowskiej. Zainstalowano wtedy 153 panele fotowoltaiczne.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie