×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

ESG w trzech krokach, czyli jak dostosować nieruchomość do zasad zrównoważonego rozwoju

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 31 mar 2022 12:05
ESG w trzech krokach, czyli jak dostosować nieruchomość do zasad zrównoważonego rozwoju
ESG w trzech krokach, fot. Shutterstock

Jak na co dzień wspierać ochronę środowiska w budynkach? Przedstawiamy trzy proste kroki, które pomogą dostosować istniejącą nieruchomość do zasad ESG.

REKLAMA

  • Budownictwo odpowiada za aż 42 proc. finalnego zużycia energii, 38 proc. światowych emisji CO2 oraz 30 proc. zużycia wody.
  • 9 na 10 istniejących obecnie budynków będzie nadal w użytku w 2050 roku, w którym zakładane jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Dlatego tak istotne jest dostosowanie nieruchomości do zasad zrównoważonego rozwoju. 
  • Warto zainwestować w efektywniejsze wykorzystywanie mediów, wyposażenie pomieszczeń w kosze do odpowiedniej segregacji czy rezygnacja z papieru to kilka prostych do podjęcia kroków.

Nieruchomości odgrywają ważną rolę w procesach związanych z ochroną środowiska. Obecnie budownictwo odpowiada za aż 42 proc. finalnego zużycia energii, 38 proc. światowych emisji CO2 oraz 30 proc. zużycia wody, wynika z szacunków Komisji Europejskiej. Jednocześnie, jak wskazuje CBRE, 9 na 10 istniejących obecnie budynków będzie nadal w użytku w 2050 roku, w którym zakładane jest osiągnięcie neutralności klimatycznej. Dlatego tak ważne jest wdrażanie elementów ESG. Eksperci CBRE zwracają uwagę na kilka kluczowych działań wspierających na co dzień ochronę środowiska w budynkach.

- Dostosowywanie nieruchomości do zasad zrównoważonego rozwoju przynosi korzyści zarówno właścicielom jak i najemcom. Właściciele zyskują m.in. wzrost wartości i konkurencyjności nieruchomości dla potencjalnych i nowych najemców oraz inwestorów. Najemcy z kolei mają dzięki temu możliwość korzystania z nowoczesnej przestrzeni, integrującej społeczność i zapewniającej optymalizację kosztów eksploatacyjnych. Jednocześnie, zasady ESG są coraz powszechniej włączane do strategii firm, a biurowiec jest jednym z kluczowych elementów tej polityki w zakresie ekologii – mówi Paweł Kotlarski, dyrektor w dziale zarządzania nieruchomościami w CBRE, odpowiedzialny za wsparcie firm we wdrażaniu strategii ESG.

Krok 1: Wsparcie ekologii najemców

Działania użytkowników budynków są ważną częścią całego łańcucha ESG. Wśród inicjatyw dla najemców znajdują się m.in. edukacja ekologiczna poprzez newslettery czy e-magazyny, proekologiczny regulamin budynku czy przypominanie o korzyściach z oszczędzania mediów. Oprócz tego użytkownicy powinni mieć możliwość aktywności fizycznej, co wspierają sala lub klub fitness, szatnie rowerowe z prysznicami, parkingi rowerowe. Warto również zachęcać do korzystania ze schodów zamiast wind, jeśli jest taka możliwość.

Krok 2: Oszczędzanie mediów

Efektywniejsze wykorzystywanie mediów w budynku jest nie tylko ekologiczne, ale i tańsze. Stąd do tego punktu najemców nie trzeba przekonywać, bo to im się po prostu opłaca. Warto jednak tłumaczyć, które elementy w budynku ułatwiają efektywne wykorzystanie mediów. Należą do nich m.in. stały monitoring ich zużycia, instalacja perlatorów w kranach, oznakowania zachęcające do oszczędzania np. wody, odzyskiwanie wody deszczowej do toalet i podlewania roślin, czujniki ruchu czy wymiana oświetlenia na LED.

Systemy wykazujące i monitorujące aktualne zużycie mediów w obiekcie cieszą się coraz większą popularnością. Dzięki nim użytkownicy mogą jeszcze bardziej świadomie optymalizować ich zużycie. Oprócz tego duży wpływ ma zrównoważenie temperatury w zależności od pory roku (niezbyt wysoka zimą i niezbyt niska latem) czy odzyskiwanie ciepła z garaży.

Krok 3: Wyposażenie

Zwiększenie wykorzystywania komunikacji elektronicznej czy elektronicznych nośników informacji to mniejsze wydatki na papier i ochrona drzew, a wykorzystywanie ekologicznych środków w trakcie usuwania śniegu czy mycia elewacji pozwala ograniczyć wpływ tych działań na naturę. Niezbędnym elementem budynków zgodnych z gospodarką cyrkularną jest również wyposażenie pomieszczeń w kosze lub urządzenia umożliwiającą efektywną segregację śmieci.

Zrównoważony rozwój w aspekcie społecznym to zdrowie i komfort człowieka, dlatego w takich budynkach najemcy powinni mieć dostęp do zadbanej zieleni wewnątrz i na zewnątrz, a także instalacji wodnych, takich jak fontanny czy tężnie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie