REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Fasady wentylowane. Projektowanie niepodszyte wiatrem

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 lis 2017 15:40
Fasady wentylowane. Projektowanie niepodszyte wiatrem
fot. mat. prasowe Paroc

W polskim budownictwie coraz większą popularnością cieszą się fasady wentylowane. Wśród ich zalet najczęściej wymienia się trwałość, bogaty wybór dostępnych i łatwo wymienialnych okładzin oraz szerokie spektrum temperatur, w jakich mogą być one wznoszone. Projektowanie tego typu elewacji wymaga dokładnego zrozumienia zależności pomiędzy obciążeniem klimatycznym, a konstrukcją. O czym powinien więc pamiętać konstruktor, aby jego fasady wentylowane nie były wiatrem podszyte?

REKLAMA

Fasady wentylowane można realizować na wiele sposób, lecz priorytetem dla konstruktorów zawsze powinno być zapobieganie wnikania wilgoci wewnątrz budynku. Systemy tego typu uwzględniają istnienie szczeliny powietrznej, która powinna mieścić się pomiędzy warstwą termoizolacyjną, a okładziną. W szczelinie tej cyrkuluje powietrze, którego zadaniem jest zapobieganie zawilgacaniu izolacji. Wymagania względem ochrony przed wiatrem uzależnione są od rozmieszczenia otworów wentylacyjnych oraz grubości szczeliny powietrznej.

Pomimo rosnącej popularności fasad wentylowanych, wciąż jeszcze spotyka się relatywnie dużo komplikacji podczas projektowania, wykonywania i odbierania tego typu konstrukcji. – Krajowe przepisy budowlane rzadko definiują wymogi dotyczące ochrony wiatrowej. W takich przypadkach należy postępować zgodnie z naszymi zaleceniami – podpowiada Adam Buszko, szef wsparcia sprzedaży izolacji budowlanych w Paroc Polska. – Jeśli wymagania określone są w krajowych przepisami budowlanymi i wykraczają poza niniejsze zalecenia, należy spełnić stosować wymogi krajowe – dodaje.

Przenikanie powietrza przez strukturę fasady

Bariera powietrzna po wewnętrznej stronie powłoki budynku zapobiega ucieczce ciepłego powietrza, która mogłaby odbijać się negatywnie na eksploatacji budynku. Choć rodzime przepisy budowlane często definiują wymagania dotyczące szczelności barier/izolacji, ogólna tendencja dąży w kierunku polepszania szczelności powietrznej. Lite konstrukcje, takie jak beton czy ściany murowane, mają wystarczającą szczelność. W przypadku lekkich konstrukcji szkieletowych należy jednak uwzględnić barierę powietrzną np. z plastikowej folii.

Aby zmierzyć szczelność powłoki budynku, stosujemy zastosować standardowy test ciśnieniowy zgodnie z normą EN 13829. Budynek poddajemy nadciśnieniu wynoszącym 50 Pa, po czym oceniamy tempo wymiany powietrza, które nie powinno przekraczać 1 wymiany na godzinę.

Penetracja zimnego powietrza

Ruch powietrza w fasadach wentylowanych umożliwia utrzymanie konstrukcji w stanie suchym, a co za tym idzie – ich prawidłowe funkcjonowanie. W ramach konwekcji naturalnej powietrze otaczające źródło ciepła odbiera energię termiczną i staje się mniej gęste, przez co wznosi się do góry. W jego miejsce wchodzi powietrze chłodne, które dostaje się otworami u dołu szczeliny wentylacyjnej. Do tego dochodzi wywoływana przez wiatr konwekcja wymuszona, która ma negatywny wpływ na wydajność cieplną całej izolacji. W ramach zjawiska zachodzić mogą dwa procesy: infiltracja powietrza przez ściany zależna od gradientu ciśnienia na konstrukcję i jej szczelność; przenikanie powietrza w głąb konstrukcji spowodowane gradientem ciśnienia w szczelinie wentylacyjnej, a także stopniem, w jakim bariera wiatroizolacyjna oraz izolacja termiczna przepuszcza powietrze.

Wiatroizolacja powinna charakteryzować się odpowiednią przepuszczalnością pary wodnej – tak, aby móc odprowadzić parę do wentylowanej szczeliny powietrznej. Materiał wiatroizolacji należy ponadto dobrać tak, aby był zgodny z wymogami bezpieczeństwa pożarowego, co w świetle przepisów ma szczególne znaczenie w przypadku budynków wysokich.

Zasady projektowania fasady wentylowanej

Projektując fasady wentylowane, konstruktor powinien pamiętać o indywidualnych warunkach występujących w miejscu wykonania. Należy do nich przede wszystkim obciążenie wiatrowe, a w niektórych przypadkach także natężenie ruchu przechodniów w pobliżu elewacji. Nietypowe kształty budynków czy bliskie posadowienie innych obiektów mogą stanowią podstawę do przeprowadzenia badań tunelowych w celu ustalenia wartości obciążeń wiatrowych. Należy wówczas wykorzystywać aktualne mapy obciążeniowe wskazane w krajowym załączniku do EUROKODU oraz stosować właściwe metody obliczeniowe.

Wymagany opór dla przepływu powietrza w odniesieniu do warstwy izolacji zależy z jednej strony od prędkości przepływu powietrza, a z drugiej – od przepuszczalności powietrznej samego materiału. Ściana może być zaprojektowana bez wentylacji, ze słabą wentylacją lub z mniej lub bardziej wysoką wentylacją.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie