REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Katowice idą z duchem czasu. Ekologia na pierwszym miejscu

  • Autor: PAP
  • 11 paź 2017 14:11
Katowice idą z duchem czasu. Ekologia na pierwszym miejscu
Fot. shutterstock

W Katowicach, do końca ma stanąć blisko 30 latarni hybrydowych, zasilanych energią odnawialną pochodzącą z wiatru i słońca. Na realizację wartego ponad 1 mln zł projektu samorząd pozyskał przeszło 770 tys. zł unijnego dofinansowania.

REKLAMA

- Pozyskanie dotacji oznacza, że niskim kosztem wykonamy dużą i przyjazną dla środowiska inwestycję, co będzie korzystne zarówno dla mieszkańców, jak i budżetu miasta - skomentował w środę prezydent Katowic Marcin Krupa.

Jego zdaniem doświadczenia miast na całym świecie pokazują, że lepsze oświetlenie ulic podnosi bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego, a przy tym wpływa na ograniczenie przestępczości.

Latarnie hybrydowe są zasilane z generatora wiatrowego i modułów fotowoltaicznych. Mają akumulatory, będące magazynami energii elektrycznej - dzięki temu są samowystarczalne energetycznie, bez konieczności przyłączania do sieci.

Rozpoczęty w ostatnich dniach montaż 29 nowoczesnych latarni ulicznych, wykorzystujących energię odnawialną, potrwa do końca miesiąca. Latarnie pojawią się przy ulicach: Mysłowickiej, 73. Pułku Piechoty, Lędzińskiej, Beskidzkiej, Bielskiej, Szarych Szeregów, przy Cegielni Murcki, a także na obwodnicy wiodącej od ul. Panewnickiej do autostrady A4. To miejsca, gdzie nie ma możliwości postawienia słupów zasilanych z tradycyjnej linii kablowej.

Unijne środki na zakup i montaż hybrydowych latarni pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.(PAP)

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie