Koleje Śląskie pokryją biletomaty dwutlenkiem tytanu w ramach testów czyszczeniaPAP - 31-03-2020 10:39


Koleje Śląskie rozszerzą testy czyszczenia i dezynfekcji elementów pociągów z wykorzystaniem powłoki zawierającej dwutlenek tytanu – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka regionalnego przewoźnika Magdalena Iwańska. Pokryte nią zostaną teraz wybrane biletomaty.

Jak zaznaczyła rzeczniczka KŚ, prowadzone w ostatnich dniach testy na różnych elementach pociągów przyniosły redukcję zanieczyszczeń sięgającą 99 proc.

Należące do samorządu regionu Koleje Śląskie poinformowały o rozpoczęciu 20 marca br. testowania powłoki opartej na dwutlenku tytanu - wraz z nasilaniem się zagrożenia epidemicznego. Jak sygnalizował wówczas przewoźnik, testowany produkt wspomaga tradycyjne metody dezynfekcji pojazdów.

Powłoka, według KŚ dotąd wykorzystywana m.in. w szpitalach i zakładach produkujących żywność, likwiduje bakterie, wirusy oraz ich przetrwalniki, budując osłonę, która pozostaje aktywna przez co najmniej rok. Powłoka działa na zasadzie fotokatalizy: poprzez naświetlanie wydziela rodniki wodorotlenowe o silnych właściwościach utleniających.

Jak podały w poniedziałek KŚ, w testach powłoki na elementach pojazdu dotykanych przez dużą liczbę osób, np. uchwytach rurowych, osiągnięto 99-procentową redukcję zanieczyszczeń. W przypadku tzw. zadajnika jazdy w kabinie maszynisty osiągnięto wynik 99,4 proc.

"Z uwagi na pozytywne wyniki pierwszych testów, Koleje Śląskie zdecydowały się na rozszerzenie prowadzonych badań - w związku z tym powłoką dwutlenku tytanu zabezpieczone zostaną też powierzchnie wybranych biletomatów" - zapowiedziała Iwańska.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym spółka stopniowo ograniczyła liczbę kursujących pociągów - początkowo o kilkadziesiąt kursów, a od 23 marca o kolejnych blisko sto. Zmiany dotyczą wszystkich relacji; niektóre pociągi kursują na skróconych trasach, a kursy przyspieszone stały się osobowymi, aby zapewnić obsługę większej liczby stacji i przystanków.

Przewoźnik stara się jednocześnie utrzymywać możliwie pełną ofertę. Na swej kluczowej linii S1 Gliwice - Katowice - Częstochowa w dni robocze wysyła obecnie między Gliwicami i Katowicami 30 par pociągów.

Koleje Śląskie wprowadziły szereg ograniczeń i rozwiązań mających służyć bezpieczeństwu, m.in. oznaczyły strefy bezpieczeństwa z przodu składów i proszą, aby pasażerowie w miarę możliwości zajmowali oddalone miejsca. Wdrożyły też automatyczne otwieranie drzwi, wzmożone prace w zakresie czystości czy dodatkowe procedury dla pracowników.

Koleje Śląskie zachęcają do korzystania z elektronicznych kanałów sprzedaży: strony internetowej, mobilnej aplikacji sprzedażowej e-KŚ czy zewnętrznych aplikacji, jak SkyCash czy ePodróżnik. Tak kupiony bilet wystarczy podczas kontroli pokazać załodze np. na ekranie telefonu.

Koleje Śląskie przypominają, że w razie pogorszenia samopoczucia warto zgłaszać się do obsługi pociągu. Można to zrobić osobiście, ale też poprzez przyciski bezpieczeństwa, które pozwalają na bezpośrednie połączenie głosowe z kabiną maszynisty.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ lun/ dki/