REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Koneser - inwestycja z dobrą energią

  • Autor: propertydesign.pl
  • 19 paź 2017 15:40
Koneser - inwestycja z dobrą energią
Centrum Praskie Koneser. Fot. materiały inwestora
Koneser - inwestycja z dobrą energią
Koneser - inwestycja z dobrą energią
Koneser - inwestycja z dobrą energią

Centrum Praskie Koneser otrzymało certyfikat BREEAM Interim New Construction 2013 na poziomie Excellent. Rewitalizowana dawna Warszawska Wytwórnia Wódek ma powierzchnię 88 000 mkw. i znajduje się na warszawskiej Pradze. Inwestycja została zaprojektowana i jest realizowana zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa.

REKLAMA

Inwestycję realizują firmy Liebrecht & wooD Group oraz BBI Development NFI SA. 

Za wykonanie analiz dla budynków biurowych i usługowych odpowiadała firma Go4Energy. Wykonała analizy: Ene 1 - analizę zużycia energii, Ene 4 - analizę odnawialnych i niskoemisyjnych źródeł energii, Mat 1 - analiza zastosowanych materiałów budowlanych oraz Man 5 - analizę kosztów cyklu "życia" budynku.

Celem analizy Ene 1 jest stworzenie modelu komputerowego budynku, a na jego podstawie określenie symulacyjnego zużycia energii. - Model budynku jest tworzony dla określonej strefy klimatycznej wraz z uwzględnieniem szczegółowych danych pogodowych oraz w oparciu o dane projektowe. Symulacje energetyczne przeprowadza się metodą godzinową, a otrzymane wyniki porównuje się z tzw. budynkiem referencyjnym, stworzonym na podstawie polskich przepisów. Dzięki temu możliwe staje się oszacowanie oszczędności energetycznych wymaganych przez kredyt Ene 1 – przedstawia Magdalena Sadowska, Project Manager w Go4Energy. Wykonanie analizy energetycznej Ene 1 pozwala na uzyskanie do 15 kredytów w procesie certyfikacji BREEAM.

Analiza Ene 4 ma na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków poprzez zastosowanie odnawialnych i niekonwencjonalnych źródeł energii. Wykorzystanie najnowocześniejszych dostępnych programów symulacyjnych pozwala określić zużycie energii przez poszczególne, możliwe do zastosowania technologie. W ramach opracowania przeprowadza się analizy zastosowania odnawialnych lub niskoemisyjnych źródeł energii w budynku zawierające: analizę wyboru możliwych do zastosowania odnawialnych źródeł energii, analizę ekonomiczną, energetyczną i ekologiczną dla wybranych odnawialnych źródeł energii oraz czas zwrotu poszczególnych rozwiązań.
- Man 5 - analiza kosztów cyklu życia (LCC)

Analiza Man 5 pozwala na optymalizację i wybór najkorzystniejszych kosztowo rozwiązań w całym cyklu życia budynku. Przekłada się to również na uzyskanie dodatkowych punktów w certyfikacji BREEAM. W ramach opracowania wykonywana jest analiza ekonomiczna w kosztach stałych zdyskontowanych dla okresu co najmniej 40 lat, a najlepiej 60 lat i obejmuje ona koszty występujące w trzech podstawowych fazach cyklu życia.

Analiza Mat 1 to ocena wpływu na środowisko materiałów użytych do wzniesienia budynku. Podlega jej cały cykl życia materiałów zastosowanych w budynku, począwszy od etapu produkcji/ wydobycia surowców budowlanych oraz ich transportu, przez użytkowanie i konserwacje, aż po wykorzystanie energii, wody oraz utylizację odpadów. - Analiza ta ma na celu zmniejszenie szkodliwego wpływu na środowisko i daje możliwość uzyskania 6 punktów w procesie certyfikacji BREEAM International 2013 – wyjaśnia Magdalena Sadowska, Project Manager w Go4Energy.

W procesie certyfikacji BREEAM New Construction 2013 dla inwestycji Centrum Praskie Koneser wysoko oceniona została m.in. doskonała lokalizacja w pobliżu ważnych węzłów komunikacyjnych, bogata infrastruktura parkingowa i rowerowa oraz innowacyjne rozwiązania proekologiczne, takie jak planowanie zieleni oraz monitoring zużycia wody i energii elektrycznej.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie