REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

LED... (nie)jasne oświetlenie

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 29 lis 2017 12:37
LED... (nie)jasne oświetlenie
fot. Fotolia

Branża oświetleniowa ma ogromny problem, który wynika z wprowadzenia na rynek produktów niespełniających wymagań. Z raportu z badań laboratoryjnych produktów oświetleniowych wykonanych przez Związek Producentów Sprzętu Oświetleniowego Pol-Lighting wyłania się krytyczny obraz sytuacji.

REKLAMA

- Aż 43 proc. przebadanych opraw LED o mocy >25 W nie spełniało wymagań normy EN-61000-3-2 EMC. Poziomy emisji harmonicznych były przekroczone od 109 proc. do 681 proc. (średnia przekroczeń: ok. 300 proc.). Zdarzają się także tzw. błędy w cechowaniu (kiedy producent deklaruje większą moc, np. 40W, a w rzeczywistości oprawa czy źródło mają mniejszą moc, np. ok. 15W) - wskazywał Michał Waloch, dyrektor generalny Pol-Lighting.

Wyniki badań lamp LED w programie EEPLIANT oraz prowadzone przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów i Urząd Komunikacji Elektronicznej (urządzenia oświetleniowe wykorzystujące technologię LED są jednym podlegają kontroli UKE ze względu na fakt, że mogą wywoływać zaburzenia elektromagnetyczne i zakłócać przy tym pracę innych urządzeń oraz komunikację radiową) mówią również o wielu nieprawidłowościach.

LEDy nie takie jasne, jakby się wydawało

Do wyników badań odnieśli się przedstawiciele kadry zarządzającej największych spółek oświetleniowych prowadzących działalność gospodarczą na terenie Polski (ES-System, LEDVANCE, LUG, Philips Lighting Poland, Schreder Polska). - Potrzebujemy dzisiaj wspólnego i świadomego działania całego ekosystemu branży na rzecz poprawy jakości i efektywności oświetlenia w Polsce. Chodzi o wszystkie podmioty wprowadzające - producentów, importerów, również dystrybutorów - zauważył Tomasz Książek, wiceprezes zarządu Philips Lighting Poland.

Zdaniem Tomasz Książka, wspólne działanie powinno dotyczyć też poprawy jakości relacji z klientami. - Należy wskazać dobre produkty, którym można zaufać i uczyć otwartości na innowacje - nadmienił. W opinii przedstawiciela Philips Lighting Poland, ważne aby zasady konkurencyjności obejmowały wszystkie podmioty. - Pół miliarda wydaliśmy na innowacje i technologie i to tylko w tym roku, aby zapewnić standardy. Inwestycje kosztują - zauważył.

Rafał Gawrylak, prezes Grupy Kapitałowej ES-System S.A. oraz Mariusz Ejsmont, wiceprezes zarządu LUG S.A. zgodnie podkreślali, że nawet oznakowanie CE nie gwarantuje wysokiej jakości produktu: - To pewnego rodzaju przyrzeczenie po stronie producenta na temat jakości, bez niego nie można wprowadzić żadnego produktu na rynek Unii Europejskiej. Zdarzają się jednak firmy, które nie przeprowadzają niezbędnych badań, a jedynie wzorują się na deklaracjach producenta.

- Wspólnym interesem jest wprowadzenie produktów bezpiecznych, tu nie powinno być kompromisów. U nas 120 inżynierów pracuje nad nowym produktem - nadmienił Ejsmont.

 - Produkty, które nie spełniają wymagań, bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie firm działających na polskim rynku, a także na nieefektywne wydawanie środków publicznych, co wiąże się z obniżeniem jakości prowadzonych inwestycji. Mają także wpływ na komfort i bezpieczeństwo odbiorców i użytkowników - skomentował Daniel Kutryb, dyrektor handlowy Schreder Polska.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie