REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Mazowieckie inwestuje w ławki, które... doładują telefon

  • Autor: PAP
  • 05 gru 2017 16:45
Mazowieckie inwestuje w ławki, które... doładują telefon
fot. unsplash

Starostwo w Gostyninie chce stworzyć na terenie powiatu sieć ławek z panelami fotowoltaicznymi, które umożliwiają ładowanie baterii telefonów komórkowych i tabletów. Obecnie są trzy takie ławki. a kolejne pojawią się w 2018 r. W sumie ma być ich kilkanaście.

REKLAMA

Pierwsza, testowa ławka z panelem fotowoltaicznym i dwoma złączami USB stanęła w Gostyninie we wrześniu, a dwie następne - w listopadzie. Wykorzystując energię słoneczną jako odnawialne źródło, umożliwiają m.in. ładowanie do stu telefonów komórkowych w ciągu doby. Są też przystosowane do uruchomienia Wi-Fi.

- Planujemy docelowo stworzyć na terenie wszystkich gmin powiatu sieć ławek fotowoltaicznych. Kolejne cztery powinny pojawić się najpóźniej na przełomie maja i czerwca przyszłego roku. Chcemy, by na terenie całego powiatu stanęło łącznie kilkanaście takich ławek - powiedział we wtorek PAP Andrzej Wiśniewski ze starostwa powiatowego w Gostyninie.

Jak wyjaśnił, trzy nowe ławki fotowoltaiczne zostaną ustawione w Gostyninie, w pobliżu tamtejszego Urzędu Miasta oraz Zespołu Szkół Zawodowych i Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego, a także w niedalekim Szczawinie Kościelnym, w sąsiedztwie Gminnego Ośrodka Kultury.

- Ławki fotowoltaiczne, które już działają, cieszą się ogromną popularnością. Każdego dnia są one oblegane przede wszystkim przez młodych ludzi, którzy wracając ze szkół doładowują baterie telefonów komórkowych. Stąd plan kontynuowania projektu. Chcemy, by sieć tych ławek powiększała się z roku na rok - podkreślił Wiśniewski.

Trzy pierwsze ławki fotowoltaiczne, które stanęły w Gostyninie, zostały zakupione z powiatowych środków pochodzących z opłat i kar środowiskowych. Na dostawcę, w wyniku zapytania ofertowego, wybrano firmę SEEDiA - polski start-up, który produkuje tego typu ławki miejskie, zasilane energią słoneczną. Działają one już m.in. w Warszawie, Krakowie, Zielonej Górze i Tarnobrzegu.

Ławki fotowoltaiczne w Gostyninie to część projektu edukacyjnego Eco-Solaris, który realizowany jest przez tamtejsze starostwo wspólnie z Lokalną Grupą Działania (LGD) "Aktywni Razem". W dalszym etapie przedsięwzięcia źródłem finansowania będą środki pozyskane w ramach grantu LGD i Lokalnej Strategii Działania dla Gmin Pojezierza Gostynińskiego.

- To projekt edukacyjny. Chcemy pokazać mieszkańcom powiatu, czym są i jak działają odnawialne źródła energii (OZE) - powiedział Wiśniewski. Dodał, że na terenie gostynińskiego powiatu przeprowadzono wcześniej cykl warsztatów edukacyjnych "Oswajamy OZE", w których uczestniczyło ok. 600 uczniów szkół średnich.

Wiśniewski zaznaczył, że stworzenie sieci ławek fotowoltaicznych to element strategii rozwoju powiatu gostynińskiego do 2020 r. Przypomniał, iż w 2015 r. na dachu budynku tamtejszego starostwa uruchomiono pierwszą w woj. mazowieckim edukacyjną instalację z panelami fotowoltaicznymi o mocy łącznej 4 kW, z której uzyskano dotychczas ponad 10,5 tys. kWh prądu. (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie