Metropolia od podszewki - jakie systemy instalacyjne zastosowano w gdańskiej galerii?PropertyDesign.pl - 15-09-2016 15:35


W obiektach takich jak Galeria Metropolia wysokiej klasy rozwiązania techniczne są równie ważne jak efektowna architektura. Sprawdzamy jakie technologie zastosowano w trakcie wykonywania instalacji centralnego ogrzewania, wody lodowej i ciepła technologicznego.

Nowoczesna technika zaprasowywania zyskuje coraz większą popularność zarówno wśród wykonawców, jak i inwestorów. Najważniejszą rolę odgrywa tutaj zdecydowanie szybszy montaż instalacji, który trwa nawet o połowę krócej niż w przypadku spawania, czy lutowania. Dlatego m.in. przy realizacji Galerii Metropolia instalacje wykonano w systemie zaprasowywanym ze stali węglowej ocynkowanej zewnętrznie Prestabo od firmy Viega. To rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza w dużych projektach budowlanych.

- O wyborze systemu, w którym wykonywaliśmy poszczególne instalacje zdecydowała technologia łączenia rur - tłumaczy Marek Sołtys, inżynier budowy z firmy BORA. - Od początku zakładaliśmy, że ma to być system zaprasowywany, ponieważ prace montażowe przebiegają wtedy zdecydowanie szybciej, a przez to koszty robocizny są wyraźnie niższe. Zastosowanie Prestabo okazało się w tym przypadku bardzo efektywnym rozwiązaniem - dodaje. 

W Galerii Metropolia system Prestabo wykorzystano w instalacjach centralnego ogrzewania, wody lodowej i ciepła technologicznego. Zastosowano przy tym pełen zakres średnic, od 15 do 108 mm, za wyjątkiem rozmiaru 64 mm. W przypadku CO w systemie Viega wykonano całą instalację, łącznie z rozprowadzeniem do poszczególnych lokali w galerii handlowej. Instalacja ciepła technologicznego w systemie Prestabo została doprowadzona do central wentylacyjnych, do zasilenia nagrzewnic, kurtyn i klimakonwektorów. Ze względu na skalę projektu, ważną zaletą wybranych systemów musiał być korzystny stosunek ceny do jakości materiałów. 

Prestabo jest sprawdzonym i ekonomicznym systemem wytrzymałych rur i złączek zaprasowywanych ze stali czarnej ocynkowanej zewnętrznie. To  rozwiązanie do instalacji grzewczych, zamkniętych obiegów chłodniczych, czy instalacji sprężonego powietrza. Wszystkie złączki wyposażone są w opatentowany profil SC-Contur, pozwalający natychmiast zauważyć omyłkowo niezaprasowane połączenia podczas próby szczelności. Dzięki nowoczesnej technologii zaprasowywania na zimno, również sam proces montażu jest znacznie bezpieczniejszy i wygodniejszy. Pozwala uniknąć niebezpiecznej pracy z otwartym ogniem.

Inwestorem Galerii Metropolia jest Przedsiębiorstwo Budowlane Górski. Obiekt zaprojektowała pracownia Arch Deco. Głównym wykonawcą jest firma Eurovia Polska. Obiekt zostanie otwarty 22 października 2016 r.