Natura w służbie designuPropertyDesign.pl - 24-08-2016 13:44


Dynamiczny rozwój technologii znacząco wpłynął na nasze codzienne funkcjonowanie. Dzięki naturalnym materiałom wykończeniowym, których właściwości przewyższają materiały syntetyczne, możemy się nią cieszyć także w hotelowym wnętrzu.

Dominujące trendy w aranżacji wnętrz wykorzystują tę tendencję w dwojaki sposób. Z jednej strony rośnie zainteresowanie elementami wyposażenia wnętrz wykonanymi z naturalnych materiałów. Z drugiej zaś, czołowi producenci materiałów budowlanych oferują coraz szerszą gamę produktów opierających się na tradycyjnych surowcach.

Wśród naturalnych materiałów w wyposażeniu wnętrz wiodącą rolę pełni drewno, wykorzystywane w możliwie najmniej przetworzonej postaci. Do dyspozycji mamy całe spektrum rozwiązań aranżacyjnych. Tradycyjne deski podłogowe obecnie mogą zostać dopełnione drewnianą okładziną ścienną bądź meblami. Dużą rolę pełnią dodatki, takie jak drewniane żaluzje, wazony czy lampiony, które pozwolą nam stworzyć niepowtarzalny i przytulny klimat. Coraz większą popularnością cieszy się również drewno z odzysku, najczęściej w postaci drewnianych palet, z których przy odrobinie wyobraźni stworzyć można niepowtarzalne meble czy kompozycje.

Równie popularnym materiałem jest kamień, dzięki któremu możemy zaaranżować przestrzeń zarówno w sposób tradycyjny, jak i w surowym stylu industrialnym. Najczęściej występującymi kamieniami dekoracyjnymi są granit, piaskowiec, marmur, trawertyn i łupek. Do dyspozycji mamy płyty wieloformatowe, których długość dochodzić może nawet do 3 metrów, a także szeroką gamę produktów tradycyjnych, którymi możemy wyłożyć tak podłogi, jak ściany. Na rynku pojawiły się także kamienne zlewy zespolone z blatem kuchennym, a nawet stoły – jest więc z czego wybierać.

Tradycyjne surowce

Produkty wapienne miały fundamentalne znaczenie dla budownictwa już w starożytności. Do największych zalet wapna należy bowiem wysoka paroprzepuszczalność. Porowata struktura tynków wapiennych i wynikająca z niej dyfuzyjność sprawiają, że produkty te pochłaniają nadmiar wilgoci, przechowują ją, a następnie oddają w doskonałych proporcjach podczas wietrzenia. To sprawia, że ściany „oddychają” w stopniu nieporównywalnie większym aniżeli w przypadku użycia ogólnodostępnych dziś produktów akrylowych, winylowych czy lateksowych. Wapno wykazuje też właściwości alkaliczne, dzięki czemu nie ma potrzeby użycia dodatkowych środków konserwujących.

Kolekcja StoCalce wytwarzana jest w sposób naturalny, integrując zalety wapna z szerokimi możliwościami dekoracyjnymi. - Linia tynków i szpachli StoCalce Functio, bazująca na unikatowym połączeniu wapna i gliny, uwalnia ok. 50 proc. więcej wilgotności niż tradycyjne tynki gliniane, nie tracąc przy tym tak cennych właściwości jak łatwość obróbki i wodoodporność – mówi Sebastian Szarejko, manager produktu w firmie Sto.

Wykorzystanie naturalnych tkanin, drewna i kamienia jest kluczem do stworzenia przytulnej przestrzeni, w której wszyscy będą się czuli komfortowo. W celu wzmocnienia tego efektu warto sięgnąć po ekologiczne szpachle, tynki i farby, które zapewniają odpowiednią gospodarkę wilgocią, a przy tym dają swobodę aranżacyjną.