×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Nowe rozwiązanie dla urbanistów i architektów. Miasto pod kontrolą i budynek bez tajemnic

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 02 sie 2018 12:13
Nowe rozwiązanie dla urbanistów i architektów. Miasto pod kontrolą i budynek bez tajemnic
fot. mat. prasowe

Firma Esri wprowadza rozwiązanie ArcGIS Urban, które ma pomóc w dostarczaniu planistom, projektantom i architektom wartościowych informacji o mieście. Narzędzie ułatwi podejmowanie decyzji odnośnie budowy i rozwoju planowanych inwestycji dzięki wizualizacji terenów inwestycyjnych, śledzeniu cyklu życia projektów, a po ich ukończeniu – badaniu ich wpływu na otoczenie.

REKLAMA

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Departament Spraw Ekonomicznych i Społecznych ONZ, liczba ludności rośnie w błyskawicznym tempie. W 1990 r. na świecie istniało tylko dziesięć tzw. megamiast (liczących ponad 10 mln mieszkańców). Dziś jest ich już 31 i mieszka w nich niemal 500 mln ludzi. Do 2050 roku w miastach żyło będzie dwie trzecie światowej populacji, co będzie stanowiło nie lada wyzwanie dla administracji lokalnej i deweloperów.

Miasto pod kontrolą

Większość miejskich problemów wynika z rozbieżności między projektami a planami zagospodarowania przestrzennego. W wielu miastach plany i przepisy są przestarzałe, uciążliwe i mylące, co znacznie utrudnia ich interpretację i osłabia zdolność miast do szybkiego zaspokajania potrzeb mieszkańców. W obliczu dynamicznego zaludniania się aglomeracji potrzebne są narzędzia, które ułatwią podejmowanie decyzji w kontekście planowania i budowy nowych obiektów.

ArcGIS Urban tworzy wspólne środowisko do dzielenia się informacjami na temat planowanych inwestycji, umożliwiając planistom i architektom rozwiązywanie problemów związanych z efektywnym zagospodarowaniem przestrzeni. Wizualizacja dzielnic i poszczególnych budynków w przejrzystej formie w środowisku 3D pozwoli na łatwą nawigację po wirtualnej metropolii i pomoże w lepszej interpretacji przepisów, a tym samym poprawi efektywność inwestycji eliminując marnotrawstwo surowców i przestrzeni. Od teraz planiści będą mogli z łatwością dopasowywać swoje projekty do wymagań i regulacji oraz lepiej rozumieć ich wpływ na całą inwestycję, jej koszty i funkcjonowanie w czasie rzeczywistym.

– Z uwagi na migrację ludzi do miast, metropolie zmagają się z wyzwaniami związanymi z odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni pod budowę nowych inwestycji mieszkaniowych z uwzględnieniem istniejącej i planowanej infrastruktury. Dostęp do informacji i ich wizualizacja , pokazująca, gdzie planowane są inwestycje innych deweloperów, gdzie będzie przebiegała nowa droga, a gdzie powstanie szpital, są niezbędne do inteligentnego planowania przestrzeni życiowej dla obecnych i przyszłych pokoleń – dodaje Małgorzata Grzywacz, dyrektor marketingu Esri Polska.

Budynek bez tajemnic

Swoistym uzupełnieniem rozwiązań skierowanych do planistów i architektów będzie aplikacja ArcGIS Indoors, która pojawi się pod koniec 2018 roku. Narzędzie ułatwi mapowanie wnętrz takich obiektów jak biurowce, placówki handlowe, lotniska, hotele czy uniwersytety. ArcGIS Indoors ułatwi pracownikom, klientom, podróżnym i odwiedzającym nawigację po pomieszczeniach i innych elementach znajdujących się w budynku oraz udostępnianie informacji o nich. Dane te, w połączeniu z nawigacją, harmonogramami i możliwościami analitycznymi, udostępnianymi przez system, pozwolą na sprawniejsze i bezpieczniejsze zarządzanie obiektami.

Aplikacja wykorzystuje strumienie danych, przetwarzane w czasie rzeczywistym, i narzędzia do analiz przestrzennych, co może znacznie pomóc wielu organizacjom w zarządzaniu przestrzenią i swoimi zasobami. Cyfrowa forma modelu w środowisku 3D pozwoli menadżerom na błyskawiczne otrzymywanie istotnych aktualizacji o firmie, a pracownikom i gościom na uzyskanie informacji o budynku, w którym przebywają. ArcGIS Indoors ułatwi także docieranie do krytycznych informacji odnośnie położenia gaśnic, terminów ostatnich inspekcji czy wyposażenia poszczególnych sal konferencyjnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie