Cegły na ścianie to jeden z najmodniejszych trendów w wystroju wnętrz. Coraz częściej pojawia się, jako dekoracyjny akcent i alternatywa dla białych ścian. A producenci wciąż zaskakują... proponując panele imitujące cegłę, które wykonane są metodą wtrysku polistyrenu spienionego potocznie nazywanego styropianem.
Cegła jest bardzo starym materiałem, stosowanym od wieków w architekturze. Jej początki w stylizacji wnętrz to przyklejane licówki z cegieł rozbiórkowych jednak takie rozwiązanie było dość kosztowne i czasochłonne. Wraz z zwiększającym się zainteresowaniem cegły we wnętrzach pojawiły się jej imitacje wykonane z gipsu, betonu, materiałów ciężkich i kruchych. Uzyskano efekt podobny do cegły rozbiórkowej nie tylko wizualny, lecz także związany z nakładem pracy i czasu przy jej montażu.
Sam transport i dostarczenie płytek imitujących cegłę wykonanej z gipsu na miejsce inwestycji pochłania sporo energii, ponieważ waga płytek pozwalająca na pokrycie 15m2 ściany to blisko 350kg!
Firma Decortena zapoczątkowała kolejny etap rozwoju dekoracji wnętrz produkując panele imitujące cegłę, które wykonane są metodą wtrysku polistyrenu spienionego potocznie nazywanego styropianem. Panele ścienne zostały wykonane z twardego styropianu o gęstości 40kg/m3. W ofercie dostępnych jest kilka wzorów paneli, jednak jak stwierdza producent Łukasz Rutkiewicz, firma pracuje nad kolejnymi nowoczesnymi wzorami, które powinny pojawić się jeszcze w tym roku.
współzałożyciel, prezes zarządu MWM Architekci
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco
Właściciel, Architekt, Urbanista Konior Studio
założyciel Biuro Architektoniczne Barycz i Saramowicz
prezes, architekt Arch-Deco