REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Płomienny urok klinkieru

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 17 lis 2017 11:35
Płomienny urok klinkieru
fot. mat. prasowe LHL Klinkier

Majestatyczny i ponadczasowy, a jednocześnie zaskakujący i pełen życia – taki jest nie tylko sycylijski wulkan Etna, ale również inspirowana jego nazwą cegła klinkierowa.

REKLAMA

W świecie ceramiki czerwień wydaje się być kolorem oczywistym. Jednak nawet w obrębie tej barwy istnieją odcienie niecodzienne, a cegła Etna jest tego przykładem. Dzięki umiejętnemu zastosowaniu mieszanki surowca oraz techniki wypalania, materiał uzyskuje charakterystyczną kolorystykę, przypominającą zastygającą lawę. Ciemna czerwień przechodząca na krańcach wozówki niemal w brąz to z jednej strony zestaw bardzo elegancki, z drugiej zaś – wręcz pulsujący wewnętrznym żarem. Dzięki temu Etna zawsze prezentuje się, jakby dopiero opuściła cegielnię, dodając projektowi ciepła, szyku i oryginalnego uroku.

Wulkaniczne skojarzenia dotyczą nie tylko wyglądu „płomiennej” cegły, ale również procesu jej produkcji. Temperatura wypalania Etny wynosi bowiem około 1100 °C, co jest wartością porównywalną ze średnią temperaturą płynnej lawy. Powstający w tak ekstremalnych warunkach spiek ceramiczny może się poszczycić niezwykle wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne oraz 35. klasą wytrzymałości na ściskanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie