×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Projektowanie w dobrym tonie. Jak zadbać o poprawną akustykę ścian działowych?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 gru 2017 10:22
Projektowanie w dobrym tonie. Jak zadbać o poprawną akustykę ścian działowych?
fot. mat. prasowe Paroc

Jednym z wymagań odnośnie prawidłowego projektowania budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej jest ograniczenie poziomu hałasu w taki sposób, aby umożliwiał pracę, odpoczynek i sen w zadowalających warunkach. Istotna staje się wówczas izolacja akustyczna przegród na poziomie dostosowanym do przeznaczenia danej powierzchni.

REKLAMA

Istnieją dwa zasadnicze rodzaje izolacji akustycznej w budynkach: od dźwięków powietrznych oraz od dźwięków uderzeniowych. W przypadku ścian działowych interesować nas będzie przede wszystkim ograniczenie dźwięków powietrznych, wytwarzanych przez osoby lub urządzenia znajdujące się w sąsiednich pomieszczeniach.

Stopień izolacji akustycznej określamy za pomocą wskaźnika izolacyjności akustycznej Rw lub R`w. Podczas obliczeń należy pamiętać o wzięciu poprawki na dodatkowe czynniki wynikające z otaczającego środowiska. Docelowe wartości powinniśmy więc skorygować odpowiednio: Rw + C dla hałasów o wysokiej częstotliwości, takich jak działania bytowe użytkowników pomieszczeń, a także Rw + Ctr dla hałasów o niskiej częstotliwości, generowanych na przykład przez gwarną ulicę czy muzykę dyskotekową.

Klasa dźwiękowa oznacza spodziewaną izolacyjność akustyczną (R'w) ściany między pomieszczeniami. Poniższa tabela przedstawia przykłady słyszalności różnych dźwięków przechodzących przez ścianę pokoju, w zależności od różnych wskaźników izolacyjności akustycznej R'W tej ściany.

Materiał na dobrą akustykę

Aby zapobiec przenoszeniu dźwięków powietrznych przez sąsiednie przegrody, projekt powinien uwzględniać odpowiednie materiały konstrukcyjne i izolacyjne. W celu uzyskania wysokich właściwości akustycznych, wykorzystać można stelaże podwójne lub pojedyncze o szerokości 70-100 mm, które pozwalają na wypełnienie wnętrza konstrukcji materiałem izolacyjnym o większej grubości.

W kwestii doboru materiału izolacyjnego warto odnieść się do wytycznych Instytutu Techniki Budowlanej. Zasady oceny i metod zabezpieczeń akustycznych przegród wewnętrznych w istniejących budynkach mieszkalnych (ITB 346/97), mówią: Nie należy stosować warstwowych ustrojów izolacyjnych ze styropianem, ponieważ powoduje on pogorszenie izolacyjności ściany, a także wpływają niekorzystnie na boczne przenoszenie dźwięku. Prowadzi to do znaczącego pogorszenia izolacyjności akustycznej między pomieszczeniami.

Materiałem, który szczególnie dobrze sprawdza się w tego typu zastosowaniach, jest wełna kamienna. – Ze względu na włóknistą strukturę oraz doskonałe właściwości pochłaniania dźwięków, wełna zapewnia znakomitą izolację od zewnętrznych źródeł hałasu przenoszonych ścianami i dachem, jak również od wewnętrznych hałasów przenoszonych przez ściany działowe, stropy kondygnacyjne i sufity – podpowiada Adam Buszko, ekspert firmy Paroc, producenta izolacji z wełny kamiennej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie