×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Przejścia dla pieszych w Katowicach z czujnikami "Rozejrzyj się i żyj"

  • Autor: PAP
  • 20 paź 2022 16:37
Przejścia dla pieszych w Katowicach z czujnikami "Rozejrzyj się i żyj"
Dziesięć przejść dla pieszych w Katowicach zyska czujniki aplikacji "Rozejrzyj się i żyj". fot. Shutterstock

Dziesięć przejść dla pieszych w Katowicach zyska czujniki aplikacji "Rozejrzyj się i żyj". System będzie działał w pobliżu szkół i przedszkoli.

REKLAMA

  • Dziesięć przejść dla pieszych w Katowicach zostanie wyposażonych w czujniki aplikacji "Rozejrzyj się i żyj".
  • Aplikacja ostrzega użytkowników smartfonów, że są w pobliżu przejścia i powinni być ostrożni.
  • Aplikację "Rozejrzyj się i żyj" (Stop-fon) wymyślili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju.
  • Pilotaż Katowic to część kampanii informacyjnej, której partnerem jest PZU S.A.
  • System będzie działał do końca 2023 r.

Jak wyjaśnił cytowany w czwartkowej informacji miasta jego wiceprezydent Waldemar Bojarun, chociaż statystyki są coraz lepsze i pokazują, że przy rosnącej liczbie zarejestrowanych samochodów maleje liczba wypadków na terenie Katowic, miasto stara się nadal zwiększać bezpieczeństwo pieszych.

"Tym razem wykorzystujemy do tego nowoczesne technologie i szczególną uwagę kierujemy w stronę dzieci i młodzieży, dlatego system będzie działał w dziesięciu lokalizacjach - w pobliżu szkół i przedszkoli" - wskazał Bojarun.

Aplikację "Rozejrzyj się i żyj" (Stop-fon) wymyślili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju. System wspierający bezpieczeństwo na przejściach dla pieszych, głównie dzieci i młodzieży powstał we współpracy uczniów tej szkoły, Centrum Kształcenia Zawodowego w Jastrzębiu-Zdroju oraz spółki Proton Innowacje.

W pobliżu przejścia wyposażonego w odpowiedni czujnik użytkownik telefonu, który zainstalował sobie aplikację, jest powiadamiany o tym, że znalazł się bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Smartfon wyświetla wówczas informację: "Rozejrzyj się i żyj" oraz daje sygnał dźwiękiem i wibracją.

Twórcy aplikacji zdobyli nagrody i wyróżnienia na targach wynalazczości w kraju i za granicą, m.in. złoty medal na XXIII Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii Archimedes 2020 w Moskwie.

Gdzie będą czujniki?

Pilotażowy w Katowicach system będzie działał do końca 2023 r. w dziesięciu wybranych lokalizacjach, wskazanych we współpracy z policją przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Będą to: Aleja Korfantego (okolice ul. Gnieźnieńskiej), ul. Obroki 87 (rejon Liceum Ogólnokształcącego nr 15), Witosa 3A, ul. Podhalańska (rejon wyjścia ze Szkoły nr 13 i przedszkola), Plac Wolności/3Maja, ul. Lwowska (okolice LO nr VI), ul. Panewnicka 28 (okolice LO nr VII), między ul. Armii Krajowej a ul. Fredry, ul. Graniczną a ul. Ofiar Katynia oraz ul. Kościuszki 19 (skrzyżowanie z ul. Kopernika).

"Stop-fon jest odpowiedzią na dzisiejsze czasy, kiedy ludzie żyją w świecie wirtualnym, nie ruszając się nigdzie bez smartfona, często tracąc kontakt z rzeczywistością" - wskazał prezes spółki Proton Innowacje Mariusz Radomski.

"Kierowcy natomiast, w momencie zbliżania się do przejścia dla pieszych z zamontowanym urządzeniem, zostaną odpowiednio wcześniej ostrzeżeni np. dźwiękiem bądź podczas używania nawigacji w telefonie, dzięki czemu będą uważniej obserwować to, co dzieje się na drodze i zmniejszać prędkość" - dodał Radomski.

Samorząd Katowic przypomniał, że od 2021 r. obowiązuje znowelizowane prawo o ruchu drogowym, które daje pieszym pierwszeństwo w momencie wchodzenia na przejście, a nie jak było wcześniej - gdy już na nim są.

Wprowadzono też regulacje zakazujące pieszemu korzystania z telefonów komórkowych w chwili wchodzenia na jezdnię lub torowisko, a także innych urządzeń upośledzających percepcję wzrokową, a tym samym ocenę bezpieczeństwa.

"Biorąc pod uwagę dane statystyczne z ostatnich lat zauważamy tendencję spadkową zarówno w zakresie liczby zdarzeń z udziałem pieszych, jak i samych wypadków oraz liczby pieszych, którzy odnieśli obrażenia ciała" - powiedział zastępca naczelnika Wydziału Prewencji KMP Katowice podinsp. Paweł Warchoł.

W 2018 r. katowicka policja odnotowała 199 zdarzeń z udziałem pieszych, a w 2021 - 100. W 2018 r. było 86 wypadków z udziałem pieszych, a w 2021 r. - 44. "Piesi to tak zwani niechronieni uczestnicy ruchu drogowego, co oznacza że są szczególnie narażeni na utratę zdrowia lub życia w trakcie udziału w zdarzeniu drogowym" - przypomniał policjant.

"Dlatego wszystkie pomysły mające za zadanie uczulić pieszych i przypomnieć im o ich bezpieczeństwie są godne pochwały" - ocenił podinsp. Warchoł

Katowice to trzecie miasto po Żorach i Sosnowcu, które zdecydowało się na wdrożenie rozwiązania firmy Proton Innowacje. Partnerem kampanii jest PZU S.A. Równolegle do uruchomienia systemu, w szkołach położonych w sąsiedztwie wytypowanych przejść, odbędzie się kampania informacyjna.(PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie