×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Recykling znany był już w starożytności

  • Autor: PAP
  • 29 lip 2022 11:43
  • Aktualizacja: 29 lip 2022 11:49
Recykling znany był już w starożytności
Mozaikę podłogową z antycznej luksusowej willi usytuowanej nad brzegiem Morza Śródziemnego wykonano ze szkła z odzysku – piszą naukowcy na łamach „Heritage Science”. fot. Shutterstock

Mozaikę podłogową z antycznej luksusowej willi usytuowanej nad brzegiem Morza Śródziemnego wykonano ze szkła z odzysku – piszą naukowcy na łamach „Heritage Science”.

REKLAMA

  • Najnowsze analizy chemiczne niektórych kostek mozaiki w antycznej willi w dawnym Halikarnasie dowodzą, że szkło użyte do jej wykonania pochodziło z odzysku.
  • Wraz ze schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego niektóre szlaki handlowe wygasały i trudniej było sprowadzić materiały, dlatego starano się powtórnie używać surowców miejscowych.

Ruiny willi znajdują się w dawnym Halikarnasie (dzis. Bodrum w Turcji). Ozdobą luksusowej willi, położonej nad samym morzem, była mozaika podłogowa. Właścicielem posiadłości był niejaki Charidemos, ona sama zaś została wybudowana w połowie V w. n.e.

Najnowsze analizy chemiczne niektórych kostek mozaiki za pomocą spektrometru masowego dowodzą, że szkło użyte do jej wykonania pochodziło z odzysku. Willę odkryto w połowie XIX w., później, w latach 90. XX w., prowadzono w niej po raz drugi prace archeologiczne. Jak widać jednak, zabytek ciągle skrywa tajemnice.

Badania, które stały się podstawą najnowszej publikacji, prowadzone były przez zespół pod kierunkiem Kaare Lund Rasmussena z Uniwersytetu Południowej Danii. Badaniom poddano 19 kostek z mozaiki.

Mozaiki przedstawiają m.in. sceny mitologiczne, w tym uprowadzenie Europy przez Zeusa pod postacią białego byka, a także postać Afrodyty wyłaniającą się z morza.

Naukowcy uważają, że wraz ze schyłkiem Cesarstwa Rzymskiego niektóre szlaki handlowe wygasały i trudniej było sprowadzić materiały, dlatego starano się powtórnie używać surowców miejscowych.

Więcej: www.sdu.dk/en/nyheder/forskningsnyheder/genbrugsglas-i-antikken (PAP)

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie