×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Ruszyło Wirtualne Muzeum Fotografii - portal prezentujący ponad 50 tys. zdjęć

  • Autor: PAP
  • 15 cze 2018 16:41
  • Aktualizacja: 15 cze 2018 16:40
Ruszyło Wirtualne Muzeum Fotografii - portal prezentujący ponad 50 tys. zdjęć
fot. pixabay

Prace Zbigniewa Dłubaka, Wojciecha Zamecznika, Zofii Chomętowskiej, w sumie ponad 50 tys. zdjęć, można oglądać w Wirtualnym Muzeum Fotografii. Portal opracowany przez Fundację Archeologia Fotografii dostępny jest pod adresem http://www.fotomuzeum.faf.org.pl/

REKLAMA

"Naszym celem jest zbudowanie kompleksowej bazy dotyczącej polskiej fotografii. Dzięki tekstom popularnonaukowym i eseistycznym oraz licznym skanom zdjęć zachęcamy do spojrzenia na fotografię w inny sposób. Chcielibyśmy, żeby oprócz bazy zbiorów on-line portal WMF był też miejscem odsyłającym do podobnych projektów, stąd na dole strony można znaleźć linki do innych polskich i światowych baz udostępniających zbiory fotograficzne on-line" - powiedziała PAP Marta Szymańska z Fundacji Archeologia Fotografii.

Portal pozwala na bezpłatne przeglądanie skanów z archiwów Fundacji Archeologia Fotografii, których liczba będzie stopniowo rosła. Dostępne są także wybrane zbiory fotograficzne z innych instytucji - m. in. Żydowskiego Instytutu Historycznego, Fundacji Pola Magnetyczne, Fundacji dla Filmu i Fotografii oraz Stowarzyszenia Fotoreporterów Droga.

Jak dodała Szymańska, wkrótce portal zostanie przystosowany dla osób z niepełnosprawnością wzroku - zdjęcia opatrzona zostaną przygotowaną przez specjalistów audiodeskrypcją. Na stronie internetowej znajduje się wyszukiwarka, która pozwala filtrować wyniki po rodzaju materiału, archiwum czy typie obiektu.

Wirtualne Muzeum Fotografii zawiera też artykuły przygotowane przez badaczy fotografii, naukowców, dziennikarzy, pisarzy, kuratorów. Zdaniem twórców portalu, teksty stanowią alternatywny sposób poznawania zdjęć umieszczonych w bazie a także narzędzie do poszerzania wiedzy o historii i teorii czy interpretacji fotografii. Przeczytać można m.in. tekst Macieja Szymanowicza o socrealistycznych portretach Zbigniewa Dłubaka, Agnieszki Pajączkowskiej o fotografii wernakularnej (rodzimej, nieprofesjonalnej) albo Urszuli Zajączkowskiej, która na podstawie zdjęć m.in. Wojciecha Zamecznika i Zofii Chomętowskiej pisze o roślinach, jakie pojawiają na ruinach powojennej Warszawy. Do końca tego roku na stronie internetowej ma się pojawić jeszcze 30 nowych artykułów.

Wszystkie umieszczone w WMF zdjęcia można przeglądać bezpłatnie, jednak ich publikowanie czy publiczne wyświetlanie wymaga odpowiednich licencji. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach wieloletniego programu Kultura Cyfrowa 2016.

Fundacja Archeologia Fotografii powstała w sierpniu 2008 r. w odpowiedzi na realną potrzebę ochrony i wydobycia na światło dzienne archiwów po czołowych polskich fotografach. Jej celem jest upublicznianie spuścizn po fotografach, inicjowanie projektów artystycznych i badawczych na bazie archiwów, digitalizacja i udostępnienie on-line w bazie danych, archiwizacja, zabezpieczenie negatywów, pozytywów i dokumentów oraz wypracowywanie standardów archiwizacji fotografii.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie