REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Sklepy Outhorn z interaktywnymi standami we wnętrzach

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 30 cze 2022 15:53
Sklepy Outhorn z interaktywnymi standami we wnętrzach
Marka Outhorn wzbogaciła spektrum doświadczeń w sklepach stacjonarnych o interaktywne standy. fot. mat. prasowe

Marka Outhorn wzbogaciła spektrum doświadczeń w sklepach stacjonarnych o interaktywne standy. Interaktywne standy można wypróbować w salonach w Bydgoszczy, Bielsku-Białej i Warszawie w galerii Arkadia.

REKLAMA

  • Dzięki wdrożonym przez OTCF, we współpracy z zespołem goodylabs, interaktywnym standom POS, klienci mają możliwość połączenia doświadczeń sklepu stacjonarnego z prostotą i szybkością zakupu online.
  • Za pomocą dostępnych w sklepie ekranów interaktywnych klienci mogą przejrzeć cały asortyment, który znajduje w danym sklepie.
  • Interaktywne standy można wypróbować już w trzech salonach Outhorn: w Bydgoszczy, Bielsku-Białej i Warszawie w galerii Arkadia.

Marka Outhorn wzbogaciła spektrum doświadczeń w sklepach stacjonarnych o interaktywne standy. To odpowiedź nie tylko na potrzebę samodzielnej obsługi, bez konieczności rozmowy ze sprzedawcą. To również sprawniejszy zakup i hybrydowy model salonu sprzedaży, który łączy korzyści online z offlinem.

Jeden ekran, wiele możliwości

Za pomocą dostępnych w sklepie ekranów interaktywnych klienci mogą przejrzeć cały asortyment, który znajduje w danym sklepie. Po zeskanowaniu kodu EAN, dowiedzą się więcej o produkcie. Ekrany zamieszczone w przymierzalniach pozwalają dobrać produkty, które obsługa dostarczy klientowi po naciśnięciu jednego przycisku.

— Pierwsze tygodnie testu wykazały, że koncepcja się sprawdza, a klienci bardzo chętnie korzystają z możliwości, jakie dają interaktywne standy Outhorn. Technologia, którą zastosowaliśmy pozwala nam nie tylko uprzyjemnić i usprawnić drogę, jaką konsument przebywa w kontakcie z nami, ale też zadbać o aspekty biznesowe. To ważne, aby spójność doświadczeń i danych była wielowymiarowa. Rozumiemy to zarówno w sferze odczuć konsumentów, ale też w sferze przewagi konkurencyjnej oraz spójności danych, które zyskuje marka Outhorn - mówi Renata Miłaszewicz, Dyrektor Kolekcji Outhorn.

Interaktywne standy, czyli era unified experience

Interaktywne standy można wypróbować już w trzech salonach Outhorn: w Bydgoszczy, Bielsku-Białej i Warszawie w galerii Arkadia. Jak zapewniają twórcy, to dopiero początek planowanych innowacji. Wkrótce standy posłużą również do realizacji zamówień i zamawiania dostawy do domu.

— Wierzymy, że interaktywne standy nie tylko wpisują się w potrzeby współczesnych konsumentów, ale też zmieniają nasze nawyki zakupowe, przesuwają granicę digitalu w stronę, która ułatwia nam życie. To już nie omnichannel. Tu nie ma granic między online i offline, o jednolite doświadczenia — mówi Filip Iwański, członek zarządu goodylabs.

Do końca roku marka Outhorn otworzy 20 takich sklepów we wszystkich większych miastach w Polsce. Wkrótce pojawi się też aplikacja mobilna Outhorn — kolejny ważny element ekosystemu cyfrowego marki.

Podobał się artykuł? Podziel się!