Surowe wzornictwo i zrównoważy koncept produktowy w nowej kolekcji na podłogiPropertyDesign.pl - 14-06-2021 12:21


Zainspirowana kamieniem i minerałami i wykonana z odpadów takich jak zużyte sieci rybackie  czy plastikowe butelki - taka jest nowa kolekcja wykładzin i płytek dywanowych marki Ege Carpets.

Łącząc surową, lecz poetycką wzorniczą opowieść z prawdziwie zrównoważonym konceptem produktowym, oferującym wiele praktycznych korzyści, takich jak poprawa akustyki i elastyczność, nowa kolekcja Ege Carpets, ReForm Mark of Time to propozycja dla współczesnych wnętrz i wymagających projektów.

Odpady nie są śmieciem

Kolekcja Mark of Time jest wykonana z materiałów odpowiedzialnych środowiskowo i posiada certyfikaty Cradle to Cradle oraz Indoor Air Comfort Gold. Jest to naprawdę „zielone” rozwiązanie dla każdego projektu podłogi. Wykorzystujemy plastykowe butelki do produkcji opatentowanego podkładu Ecotrust. Butelki są przetworzone w miękki, lecz wytrzymały materiał podobny do filcu, o długiej trwałości i znakomitych właściwościach akustycznych. Podkład Ecotrust jest stosowany we wszystkich płytkach dywanowych.

Zużyte sieci rybackie i inne przemysłowe odpady służą do produkcji przędzy, z której wykonujemy wiele naszych wykładzin. Sieci to jedna dziesiąta śmieci zalegających w oceanach, dryfujące miesiącami i zagrażające morskim organizmom. Gdy zostaną zebrane, są czyszczone i rozłożone na cząsteczki, by powstała z nich trwała i odporna przędza – zarówno zregenerowana, jak i nadająca się do regeneracji.

Inspiracje surowością Ziemi

Wyrzeźbione przez starożytne siły, skały są odciskiem palca historii Ziemi. Niosąc ciężar stuleci, każdy kamień to podróż przez czas i krajobraz, tak niezmierzone, że niemożliwe dla nas do objęcia myślą. Poprzez ich nieśmiertelne istnienie są obiektem wielu mitów i legend, a ich wielkość potwierdza, że jesteśmy tylko nieznacznym epizodem w tej sejsmicznej historii.

Wbrew pozornej statyczności, twarz kamienia, opierając się żywiołom, w istocie ciągle się zmienia, by finalnie poddać się naturze. Chyląc się ku chtonicznemu chaosowi, rozpad kamienia tworzy nową strukturę, a wody wymywają minerały o szklących się barwach. Wiecznie się przemieszczając, powierzchnia Ziemi przeobraża swoją twarz i odkrywa nowe piękno.

Wzory Mark Of Time

W kolekcji Mark of Time wielopoziomowa konstrukcja pętelkowa tworzy rzeźbioną teksturę, w której odbija się kolizja powłok Ziemi. Odchylone, chaotyczne i organiczne elementy łączą się, by zdefiniować dwa współistniejące wzory, Bedrock i Landslide, które mogą być wykorzystane oddzielnie lub razem, by stworzyć dramatyczną ekspresję na powierzchni podłogi.

Minerały, w tym lapis i serpentyna, były inspiracją palety kolorystycznej stonowanych neutralnych odcieni, uzupełnionych starannie wybranymi barwami komplementarnymi.

Bedrock ma miękką teksturę i jest podstawą kolekcji. Warstwy stworzone przez siły żywiołów upadają, by stworzyć kształty zaklęte w czas. Wzór jest dostępny w 15 kolorach „ton w ton”. Landslide to wzór zainspirowany strukturą zwietrzałego kamienia. Każdy kamień ma swoją historię, opowieść o kolejnych pęknięciach i rozpadzie. Wzór jest dostępny w 15 bogatych tonalnych kombinacjach.

Kształty i rozmiary

Wzory Bedrock i Landslide są dostępne jako płytki dywanowe, płytki Figura oraz wykładzina w rolce, oferując wielość opcji wzorniczych dla każdej powierzchni podłogowej. Dlatego też dzięki tej kolekcji można stworzyć wyróżniającą i funkcjonalną przestrzeń, oferującą elastyczność i różnorodność w swojej ekspresji.

Kwadratowe płytki dostępne są w dwóch rozmiarach: 48x48 i 96x96cm. Mogą być one montowane w monolitycznym stylu, by imitowały wykładzinę w rolce, lub naprzemiennie, by wzory i kierunki układu włókna tworzyły inne ułożenie.
Płytki prostokątne dostępne są w rozmiarze 24x96 i razem z konceptem Figura, tworzą innowacyjne kształty i dodają geometrycznego wymiaru do tekstury wzoru.

Mark of Time jest dostępna w szerokiej palecie współczesnych kolorów, od subtelnych odcieni „ton w ton”, do bogatych barw, starannie dobranych tak, by tworzyły idealne połączenia. Pozwala to na zastosowanie różnych możliwości rozplanowania przestrzeni, wydzielenia stref oraz kierowania gości. Oba wzory mogą być zastosowane w rozwiązaniu o ciągłej powierzchni dzięki wykorzystaniu wykładziny w rolce, dostępnej o szerokości 4 metry.

Carpet Studio jest polskim dystrybutorem marki Ege Carpets i dysponuje własnym Biurem Projektowym, które wspiera architektów i inwestorów od konceptu, przez wykonanie obliczeń czy rzutów, po współpracę z fabryką i nadzorowanie procesu zamówienia.