×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

System oświetlenia do inteligentnego biura. Dostosuj światło za pomocą smartfona

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 03 kwi 2018 15:14
 System oświetlenia do inteligentnego biura. Dostosuj światło za pomocą smartfona
fot. mat. prasowe Philips Lighting

Ten system oświetleniowy daje zarządcom budynków unikalny wgląd w zużycie energii i wykorzystanie przestrzeni, a pracownikom pozwala dostosowywać oświetlenie biurowe do indywidualnych potrzeb za pomocą aplikacji na smartfony.

REKLAMA

Philips Lighting i TDC Erhverv, zainstalowali pierwszy system oświetlenia z zasilaniem Power-over-Ethernet (PoE) w krajach nordyckich. W instalacji wykorzystano technologię sieci Cisco.  System oświetleniowy firmy Philips w nowo wybudowanym inteligentnym biurze, mieszczącym się w gminie Albertslund, w duńskiej Kopenhadze, daje zarządcom budynków unikalny wgląd w zużycie energii i wykorzystanie przestrzeni, a pracownikom pozwala dostosowywać oświetlenie biurowe do indywidualnych potrzeb za pomocą aplikacji na smartfony. Jest to kluczowy projekt w kopenhaskiej inicjatywie Lighting Metropolis.

Inteligentne biuro wyposażone jest w system oświetlenia Philips PoE z czujnikami obecności zintegrowanymi z oprawami Philips SmartBalance i Philips PowerBalance. Około 400 opraw oświetleniowych LED podłączono do bezpiecznej technologii sieci Cisco i zasilono małym ładunkiem elektrycznym przenoszonym przez kable sieciowe Ethernet, które są również odpowiedzialne za przesył danych z czujników do systemu zarządzania budynkiem.

Dla gminy Albertslund ten energooszczędny zintegrowany system oświetlenia biurowego oznacza zmianę paradygmatu cyfrowego zarządzania i usług w sektorze publicznym.

- Nowy zintegrowany system oświetlenia zapewnia nam infrastrukturę wpisującą się w epokę cyfrową. Gmina spodziewa się wystarczająco obiecujących wyników, aby rozszerzyć wykorzystanie tej technologii na inne budynki miejskie - początkowo skupiając się na budynkach wykorzystywanych do administracji, opieki zdrowotnej i edukacji. Coraz ważniejsze staje się to, aby oświetlenie mogło być dostosowywane przez pracowników do ich potrzeb i miało funkcje oparte na czujnikach - powiedział Niels Carsten Bluhme, dyrektor ds. Miast, Środowiska, Kultury i Zatrudnienia w gminie Albertslund.

Inteligentne biuro stanowi kamień milowy w finansowanym przez Unię Europejską projekcie "Lighting Metropolis", której celem jest uczynienie z całego obszaru aglomeracyjnego Kopenhagi tętniące życiem centrum oświetlenia zintegrowanego. To jedna z pierwszych realizacji inicjatywy przewidującej ponad 25 innych projektów demonstracyjnych, które aktualnie znajdują się w fazie rozwoju. Projekty obejmują m.in. oświetlenie dla zakładu psychiatrycznego, szkół, czy sygnalizację świetlną.

Jasne i zintegrowane

Zintegrowany system oświetlenia wykorzystuje przełączniki PoE firmy Cisco, które przesyłają moc i dane za pośrednictwem standardowych kabli Ethernet. Dane pozyskane przez czujniki zamontowane w oprawach oświetleniowych dostarczą nowej wiedzy na temat użytkowania i funkcjonowania budynku. Informacje o poziomie oświetlenia, zużyciu energii, czy obecności osób w pokoju, pomogą zarządcom budynków zoptymalizować zużycie energii i efektywniejsze zarządzanie powierzchnią biurową. Zintegrowany system oświetlenia zapewnia pracownikom biurowym możliwość sterowania oświetleniem i innymi usługami w budynku za pomocą smartfonów. Pomaga to gminie stworzyć doskonałe środowisko pracy, które podnosi satysfakcję i wydajność pracowników, poprzez dawanie im możliwość ustawienia właściwego światła do każdego zadania.

- Przed nami roztacza się perspektywa ekscytującej przyszłości, w której inteligentne budynki dostarczają cennych informacji na temat ich użytkowania. Światło zazwyczaj odpowiada za około 40 proc. zużycia energii w budynku. Przejście do zintegrowanego oświetlenia LED marki Philips może przynieść oszczędności zużycia energii elektrycznej nawet do 80 proc., a także obniżyć koszty konserwacji, podnieść wydajność i, co najważniejsze, zoptymalizować środowisko pracy - mówi Astrid Simonsen Joos, CEO firmy Philips Lighting w regionie nordyckim. Jesteśmy zadowoleni z naszej przełomowej współpracy z Cisco, TDC i gminy Albertslund w ramach tego projektu, który jest pierwszym tego rodzaju w Skandynawii - dodała.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie