Szklane ściany - kiedyś tylko w hollywoodzkich filmach, dziś architekci prześcigają się w innowacjachPropertydesign.pl - 27-03-2017 15:13


Szkło w architekturze oddziela, ale i łączy. Przeszklenia poszerzają optycznie pomieszczenie. Za ich sprawą znikają granice i rodzi się nowe, niczym nieskrępowane, poczucie przestrzeni. W projektach nowoczesnych wnętrz, drzwi przesuwne – szklone od podłogi aż po sufit – pojawiają się coraz częściej, nadając luksusowy charakter.

Kojarzą się z secesyjnymi kamienicami, awangardowym budownictwem, a także loftami i stylem industrialnym. Duże przeszklenia to dziś w architekturze esencja nowoczesności. Szklane tafle mają coraz więcej zwolenników.

Architektura otwarta

Przeszkolone ściany kiedyś królowały tylko w hollywoodzkich filmach, dziś architekci prześcigają się w poszukiwaniu innowacji, które w optymalny sposób doświetlą i powiększą wnętrze, zacierając granice ze światem zewnętrznym. Trend ten nazywany jest architekturą otwartą.

Przeszklone drzwi przesuwne budzą zachwyt, zwłaszcza, gdy wokół domu dominuje zielony krajobraz. Widok na własny ogród, którego kolory zmieniają się wraz z porami roku, to dekoracja wnętrza sama w sobie.  Łatwiej wtedy o pozytywne nastawienie, odnalezienie równowagi i spokoju. Trudno się dziwić, gdyż pozwalają wprowadzić do wnętrza więcej naturalnego światła, a tego nie zastąpi nawet najlepsza żarówka.

Ciepłe przeszklenia

Duże przeszklenia powinny być nie tylko efektowne wizualnie, lecz także zapewniać komfort użytkowania. Wybierając drzwi przesuwne warto kierować się funkcjonalnością i energooszczędnością produktu. Zdarza się, że najsłabszym ogniwem konstrukcji takich drzwi jest próg, przez który ucieka ciepło. Sposobem na rozwiązanie tego problemu jest dodatkowe docieplenie, co niestety wiąże się z tym, że staje się on zbyt wysoki i niepraktyczny. Aby temu zaradzić, konstruktorzy firmy Internorm, zastosowali wygodne wykończenie w postaci niskiego progu. I tak szklane drzwi przesuwne KS 430 wyposażono w próg w włókna szklanego, który jest nie tylko komfortowy, ale i szczelnie zaizolowany.

Izolacyjność termiczna drzwi jest szczególnie ważna w wypadku tych wielkogabarytowych i o niestandardowych rozmiarach. Na korzystny bilans energetyczny budynku wpływa również ich odpowiednie usytuowanie. Jeśli duże przeszklenia zostaną zlokalizowane od strony południowej, do wnętrza dostanie się dużo słońca, a my dodatkowo ogrzejemy pokój dzięki naturalnej energii. Szklane drzwi przesuwne, wychodzące na „świat” będą nie tylko łącznikiem z pięknym ogrodem czy patio, ale jednocześnie pozwolą cieszyć się ciepłem i słońcem przez okrągły rok.