To naprawdę wyjątkowy materiał. Jak powstają produkty z glazurowanej stali?Propertydesign.pl - 20-09-2016 11:31


Stal glazurowana to materiał, który otworzył nowy rozdział w historii wyposażenia łazienek. Dzięki niej umywalki stały się lekkie i niezwykle wytrzymałe. Mogą także przybierać niespotykane dotąd formy o prawie prostych kątach i płaskich powierzchniach.

Ich wytwarzanie wymaga najlepszych materiałów oraz połączenia doświadczenia wykwalifikowanych pracowników z komputerową precyzją lasera. Sztukę tę opanowała firma Alape, które dziś zdradza kilka sekretów ze swojej fabryki.

Zapach stali i smaru nie kojarzy nam się z wytwarzaniem umywalek. A jednak jest on charakterystyczny dla pierwszego etapu powstawania produktów ze stali glazurowanej. Na początek pod ciśnieniem 1000 ton kształtuje się misy ze stalowych płyt o finalnej grubości 1,5-3 mm. Kształt niecki jest określony przez prasę, natomiast o ostatecznych wymiarach i dodatkowych funkcjach można zdecydować później. W produkcji wykorzystywana jest stal przystosowana do procesu emaliowania – niskowęglowa, stabilizowana tytanem, podatna na głębokie tłoczenie.

W kolejnym etapie nadawany jest ostateczny kształt za pomocą lasera. Dopiero w tym momencie zostają określone ostateczne wymiary oraz sposób montażu – np. na płasko, podblatowo lub jako model wolnostojący. Równocześnie następuje indywidualizacja umywalki poprzez wycięcie laserem potrzebnych w danym przypadku otworów, takich jak przelew lub na pojemniki z mydłem. Pomaga w tym specjalne oprogramowanie. W zależności od modelu otwarte krawędzie spawane są ręcznie albo mechanicznie, szlifowane, a w razie potrzeby usuwane są również nierówności. Tak przygotowana powierzchnia pozwala na perfekcyjne pokrycie glazurą. Podczas produkcji wykorzystuje się również inne techniki – np. toczenia kolumn do umywalek stojących lub spawania ze sobą przygotowanych wcześniej elementów. Po każdym etapie produkty są starannie kontrolowane przez pracowników, co gwarantuje jakość od Alape.

Prawie gotowa umywalka jest czyszczona z brudu i smaru, a następnie pokrywana ręcznie trzema warstwami glazury o maksymalnej grubości 100 µm. Każda warstwa jest osobno suszona i wypalana w temperaturze 830°C. W trakcie tego procesu szkło i metal scalają się w jedną całość łączącą najlepsze cechy każdego z materiałów: solidną i mocną jak stal, łagodną dla skóry, bezpieczną dla żywności i trwałą kolorystycznie jak szkło. Jednocześnie, nieporowata, błyszcząca powierzchnia jest higieniczna i łatwa do czyszczenia. Dodatkowo jest to materiał przyjazny dla środowiska, ponieważ można go powtórnie użyć do produkcji stali bez rozdzielania obu frakcji.

Stal glazurowana to wyjątkowy materiał, który może przyjąć formy nieosiągalne dla ceramicznych umywalek: lekkie, charakteryzujące się płaskimi powierzchniami oraz cienkimi krawędziami, co wykorzystują studia projektowe współpracujące z Alape: busalt design (Niemcy), Yorgo Lykouria Design (Anglia) oraz sieger design (Niemiec).