×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Vectorworks 2018 wchodzi do Polski. Czy zawojuje architektów?

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 22 lis 2017 13:21
Vectorworks 2018 wchodzi do Polski. Czy zawojuje architektów?
fot. mat. prasowe

Za nami polska premiera programu Vectorworks 2018, jednego z najpopularniejszych na świecie narzędzi CAD. W Polsce w programie tym zostały zaprojektowane m. in.: wieżowiec Złota 44 czy Bulwary Wiślane.

REKLAMA

Złota 44 to budynek, który przekształcił krajobraz stolicy i stał się nową ikoną Warszawy. Bryła budynku – wraz z charakterystycznym „żaglem” – została zaprojektowana przez Studio Libeskind oraz pracownię Artchitecture właśnie w Vectorworks.

Nowa wersja oprogramowania Vectorwork jest najbardziej wszechstronnym pakietem CAD na rynku: obsługuje on cały zakres warsztatu architekta. Projektant może przejść cały proces twórczy – od rysunku przez modelowanie przestrzenne po rendering wizualizacji czy przygotowanie dokumentacji projektu – korzystając tylko z tego narzędzia.  Mogą się nim posługiwać nie tylko architekci, lecz także inżynierowie, projektanci krajobrazu, oświetlenia czy twórcy obiektów trójwymiarowych.

– Pierwotnie program był dostępny wyłącznie na komputery Apple. Dlatego jest stosunkowo mało rozpoznawalny w Polsce. Z Vectorworks korzystają jednak największe nazwiska architektoniczne świata, takie jak: Zaha Hadid, Ryue Nishizawa czy Daniel Libeskind – mówi mówi dr inż. arch. Magdalena Gruna, Industry Expert w firmie Design Express (polski dystrybutor programu). Obecnie program jest dostępny zarówno na komputery z systemem operacyjnym Mac OS, jak i Windows.

Najnowsza wersja wprowadza wiele usprawnień procesu projektowania dla architektów. Do nowości należy między innymi optymalizacja tworzenia dokumentów architektonicznych na podstawie danych na rysunku oraz rozbudowanie opcji modelowania. – Podczas prac nad Vectorworks 2018 skupiliśmy się na optymalizacji i zwiększeniu efektywności procesu roboczego – komentuje Biplab Sarkar, dyrektor generalny Vectorworks Inc.

Nowa wersja programu Vectorworks 2018 posiada między innymi zintegrowane funkcje: programowania funkcjonalnego, visual scripting, moduł kalkulacji energetycznych, moduł renderingu oraz funkcję obróbki modeli trójwymiarowych. Jest to również jeden z nielicznych programów, który w pełni wspiera metodologię Building Information Modeling, która staje się nowym standardem w projektowaniu.

Z myślą o przedstawicielach różnych branż, program oferowany jest w kilku specjalistycznych wersjach: ARCHITEKTURA I WNĘTRZ (intuicyjne narzędzia CAD i zaawansowane funkcje BIM), OGRÓD I KRAJOBRAZ (projektowanie ogrodów i urbanistyka), SPOTLIGHT (zaawansowane narzędzia do projektowania oświetlenia scenicznego), STUDIO (wersja międzybranżowa).

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie