REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

W roli głównej: drewno i tworzywo sztuczne. Materiał kompozytowy na taras

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 19 cze 2018 10:41
W roli głównej: drewno i tworzywo sztuczne. Materiał kompozytowy na taras
fot. mat. prasowe

Wysoka trwałość, łatwa pielęgnacja i długa żywotność – między innymi dzięki tym cechom materiały kompozytowe łączące drewno i tworzywa sztuczne stały się w ciągu ostatnich lat bardzo popularne, zwłaszcza przy budowie tarasów i powierzchni dookoła basenów. Wraz z większym popytem na deski kompozytowe, na rynku pojawiło się jednak wiele imitacji niskiej jakości. Jak je od siebie odróżnić i jak wybrać produkt, który pozwoli nam cieszyć się pięknym tarasem przez wiele lat?

REKLAMA

Oferta materiałów kompozytowych przeznaczonych do stosowania zewnętrznego jest bardzo duża. Niestety, oprócz produktów premium renomowanych marek, na rynku znajdziemy również tańsze zamienniki, które nie gwarantują podobnej jakości i narażają nas na większe koszty związane z naprawą i użytkowaniem.

– Klienci często są kuszeni przez okazje, takie jak za pozornie świetne ceny za mkw., nie zdając sobie sprawy, że tańsze wersje mają znacznie gorsze właściwości. Produkty te muszą być gęściej podparte (30-40 cm) i dlatego wymagają więcej materiału do łączenia i podstaw, w przeciwieństwie do materiałów premium, gdzie odległość 50 cm jest wystarczająca – mówi Mariusz Spychała, manager sprzedaży w Inoutic, produkującym certyfikowane deski kompozytowe Twinson.

Przy zakupie produktu niższej jakości musimy liczyć się z tym, że pierwsze oznaki uszkodzenia pojawią się już wkrótce. Wystarczy, że w tym samym czasie na tarasie pojawi się wiele osób, które będą się po nim energicznie poruszać, np. tańczyć.

W roli głównej: drewno i tworzywo sztuczne

Aby dokonać dobrego wyboru, konieczne jest dokładne porównanie dostępnych produktów. Na co zwrócić uwagę? Materiały kompozytowe są wykonane z mączki drzewnej, drobnych trocin lub miazgi (z łuski ryżu lub papieru pulchnego) zmieszanych ze spolimeryzowanym tworzywem sztucznym. W deskach najwyższej jakości stosunek drewna i tworzywa sztucznego wynosi około 50:50. Jeśli zawartość drewna jest znacznie niższa, materiał będzie miał nienaturalny wygląd, a taras nie będzie prezentował się elegancko. Co więcej, jego powierzchnia może być bardzo śliska. Z drugiej strony, jeśli materiał wydaje się kruszyć, prawdopodobnie składa się ze zbyt dużej ilości masy włóknistej, co skutkuje mniejszą trwałością. Jeśli materiał się kruszy, z całą pewnością nie powinniśmy go wybierać.

Który plastik jest właściwy?

Kupując deski kompozytowe, zwróćmy uwagę na to, by zawierały polichlorek winylu (PVC), który jest twardy i odporny na zarysowania, inaczej niż inne polimery, takie jak polietylen o dużej gęstości (HDPE), polipropylen (PP) lub polil-L-laktyd (PLLA), które są o wiele bardziej miękkie. Wykonane z nich deski są znacznie mniej odporne na wstrząsy spowodowane spadającymi przedmiotami, przenoszonymi meblami lub wysokimi obcasami, dlatego łatwo je uszkodzić.

– Tańsze materiały mogą chłonąć wodę i mieć znacznie większą rozszerzalność cieplną, mogą także silnie się nagrzewać a pod wpływem ciepła uwalniać nieprzyjemny zapach. Jeśli system tarasowy nie jest wykonany z materiałów wyższej jakości, wilgoć oraz temperatura mogą powodować ich zginanie,  deformacje, a nawet pękanie – – tłumaczy Krzysztof Kalita.

Deski kompozytowe najwyższej jakości są również odporne na ogień, dlatego nawet jeśli podczas grillowania na taras spadnie kawałek gorącego węgla, nie ma ryzyka powstania pożaru.

Certyfikaty i gwarancja

Odporność na wodę, ogień i wstrząsy, ekologiczność, elastyczność – to tylko wybrane właściwości materiałów kompozytowych, na które zwracają uwagę kupujących zachwalający je sprzedawcy. Jednak nie wszyscy producenci są w stanie poprzeć te obietnice rzeczywistymi dowodami, takimi jak: jak wyniki testów, certyfikaty lub testy bezpieczeństwa. Przed zakupem warto zapytać w jaki sposób dana wartość została przetestowana i poprosić o okazanie certyfikatu jakości.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie